Azbuková říše nepomine

Sberbank se zbavuje dvou třetin evropského byznysu. Kupcem je srbský megacukrovarník

Azbuková říše nepomine
Sberbank má v Rusku unikátní postavení. Sice ji de facto kontroluje Kreml, ale funguje natolik odlišně od zbytku státem řízených firem, že ji chválil i Putinův úhlavní politický sok Alexej Navalnyj. | Profimedia.cz

Vídeňská banka Sberbank Europe AG prodává šest ze svých devíti poboček ve střední a východní Evropě. Celková hodnota transakce, jež by měla být uzavřena během příštího roku, by se měla pohybovat okolo 500 milionů eur. Veškerá aktiva prodávaných součástí Sberbank Europe v Bosně a Hercegovině, Maďarsku, Chorvatsku, Srbsku a Slovinsku činí zhruba 7,33 miliardy eur; na 162 fyzických pobočkách obsluhují zhruba 600 tisíc klientů. Sberbank Europe si tak ponechává pouze svůj rakouský, německý a český byznys.

Oficiální prohlášení Sberbank Europe mluví o tom, že se firma chce soustředit na své klíčové trhy a na testování nových obchodních modelů. Protože však stoprocentním vlastníkem banky je největší ruský finanční dům Sberbank, má každý její počin politický rozměr stejně jako ekonomický. A protože v mateřské Sberbank drží kontrolní podíl stát, je namístě brát jakékoli prohlášení a priori s dávkou skepse.

Tento konkrétní případ však působí dojmem, že je ve shodě s postojem, jejž banka deklaruje a uskutečňuje již několik let. Když v roce 2014 začalo být zřejmé, že mezinárodní sankce budou bance na Západě ztěžovat život, usoudil její šéf a neomezený vládce German Gref, že bude muset jít jinou cestou. Od té doby svoje angažmá za ruskými hranicemi směrem na Západ tlumí. V roce 2018 například opustila Sberbank slovenský trh, když její tamní byznys koupila investiční skupina Penta. O rok později se zbavila domu Denizbank (tehdy největší své pobočky mimo Rusko); za 2,7 miliardy dolarů ho koupila NBD Group ze Spojených arabských emirátů. Naopak v Británii, Spojených státech, Indii, Číně a postsovětských zemích působí Sberbank nadále.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit