Až naprší a řepka uschne

Čerstvý rozsudek Soudního dvora Evropské unie dává českým firmám naději, že nebudou muset léta čekat, než jim stát vyplatí vratky DPH.

Až naprší a řepka uschne
ilustrační foto | Tomáš Novák týdeník HROT

Až do Lucemburku dospěl spor poděbradské společnosti Agrobet s Finančním úřadem pro Středočeský kraj. V rozsudku, který v polovině května vynesl Soudní dvůr Evropské unie, se sice „nehrálo“ o velké peníze, ale do budoucna může pomoci spoustě podnikatelů, kteří po státu chtějí „vratky“ daně z přidané hodnoty.

Až dosud platilo, že když finanční úřad zpochybní v daňovém přiznání jednu jedinou položku – typicky kvůli tomu, že chce prověřit podezření z daňového úniku – zadrží kompletně celou vratku a žadatel musí na své peníze čekat až do ukončení daňové kontroly. A to se samozřejmě může protáhnout; v případě Agrobetu šlo o více než tři roky. 

Evropský soudní dvůr dal nyní českým podnikatelům naději, že by to napříště mohlo jít rychleji a rozumněji. „Pokud mám vystihnout jádro rozsudku, tak finančním úřadům říká: Pozor! Jestliže zadržujete nadměrný odpočet, máte ho uvolnit co nejrychleji, a to platí i pro jeho část,“ říká advokát Ondřej Moravec z AK Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři, jenž Agrobet v „Evropě“ zastupoval. Jinak řečeno, finanční úřady by napříště měly vést daňovou kontrolu tak, aby co nejrychleji zjistily, co je sporné a co ne, a nespornou část vratky by měly uvolnit ještě v průběhu daňové kontroly.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit