Australané proti covidu: jeden nakažený, dva miliony v lockdownu

Člen ochranky karanténového hotelu se nakazil. Lokální vláda státu Western Australia nechala v reakci na to uzavřít na pět dnů celý Perth.

Australané proti covidu: jeden nakažený, dva miliony v lockdownu
ilustrační foto | Profimedia.cz

Pondělí bylo prvním dnem z pěti, během nichž nesmějí obyvatelé západoaustralského města Perth a okolí vytáhnout paty z domova (s nepočetnými výjimkami). Tamní vláda vyhlásila ostré opatření poté, co se v Perthu objevila nákaza koronavirem - v jediném případě.

Nakaženým je člen ochranky hotelu, který poskytuje přístřeší lidem s povinnou karanténou. Úřady zjistily, že od doby, kdy nakažený absolvoval poslední negativní test, až do neděle, kdy byl testován pozitivně, se setkal se 66 lidmi. Do pondělního rána již mělo 13 z nich za sebou test; všichni měli negativní výsledek.

„Ze 13 kontaktů jsme 11 vyhodnotili jako velmi rizikové a přemístili je do hotelové karantény jako zvláštní preventivní opatření,“ řekl novinářům premiér Západní Austrálie Mark McGowan.

Přísnost se vyplácí

Opatření může působit dojmem přílišné přísnosti. Austrálie je však jednou ze zemí, jimž se dosud daří vycházet s koronavirovou pandemií relativně úspěšně. Registruje dosud necelých 29 tisíc nakažených, 909 mrtvých a těsně přes 50 procent otestovaných obyvatel. Pro srovnání, Česko mělo v pondělí 987 tisíc nakažených a 16 400 mrtvých; uvážíme-li, že Austrálie má 25 milionů obyvatel a Česko 10 milionů, vedou si Australané téměř devadesátkrát, respektive padesátkrát lépe.

Mezi hlavními faktory, které přispívají k lepší bilanci protinožců ve srovnání s Českou republikou, lze uvést fakt, že Austrálie coby ostrov s dobře definovanou imigrační politikou je relativně snadno izolovatelná. Z dalších faktorů můžeme jmenovat politickou stabilitu. Ministr zdravotnictví Greg Hunt je ve funkci od ledna 2017, ačkoli mezitím se vyměnil ministerský předseda. Znamená to, že jeho kvalifikace pro výkon funkce nemá jediné kritérium loajality vůči premiérovi. Ve chvílích krize to může přijít vhod.

Zároveň nelze vyloučit, že se v úspěšnosti australské reakce na pandemické nebezpečí odráží fakt, že vláda se může krizové situaci věnovat, aniž by musela zároveň řešit, jestli ji její předseda nechce řídit jako firmu.