Ať Putinovu válku platí ruští oligarchové, žádá americké ministerstvo spravedlnosti

Ruský zmrazený majetek čítá stovky miliard dolarů, na Ukrajinu však dosud dorazily jen drobné. 

Ať Putinovu válku platí ruští oligarchové, žádá americké ministerstvo spravedlnosti
Vladimir Putin | foto Profimedia.cz

Americké ministerstvo spravedlnosti požádalo minulý týden Kongres o rozšíření pravomocí k přesunu peněz zabavených sankcionovaným ruským subjektům na obnovu Ukrajiny.

Kongres již v prosinci takovou pravomoc ministerstvu udělil, ta se ovšem vztahuje jen na nepatrnou část zmrazeného ruského majetku – pouze na majetek zabavený v souvislosti s porušením amerických sankcí na základě některých konkrétních prezidentských exekutivních příkazů.

Proto dosud nelze převést ruský majetek v hodnotě milionů dolarů zabavený v rozporu s americkými vývozními kontrolami a jinými ekonomickými protiopatřeními.

Na Ukrajinu tak zatím putovaly pouze drobné – letos v únoru tam nařídil ministr Merrick Garland převést 5,4 milionu dolarů z bankovního účtu ruského oligarchy Konstantina Malofejeva.

Peníze na stole 

Nyní ministerstvo spravedlnosti naléhá na Kongres, aby rozšířil škálu propadlých aktiv, která lze věnovat na poválečnou obnovu Ukrajiny. „Pokud nerozšíříme svoji schopnost využívat propadlý majetek, necháváme ležet peníze na stole,“ oslovila ve středu příslušný senátní výbor náměstkyně ministra spravedlnosti Lisa Monacová. 

Ministerstvo v čele s Garlandem jde proti ruským oligarchům v rámci reakce Bidenovy administrativy na invazi již od loňského roku. Úřad zřídil skupinu Task Force KleptoCapture, jež dosud zabavila ruský majetek v hodnotě nejméně půl miliardy dolarů. Patří k němu například superjachta Sulejmana Kerimova za 300 milionů dolarů a jachta Viktora Vekselberga za devadesát milionů dolarů.

Kromě zabavení jachet a luxusních domů promoskevských oligarchů západní vlády dosud zmrazily více než 300 miliard dolarů v aktivech ruské centrální banky.

Navzdory výzvám amerických a dalších zákonodárců k převedení aktiv na Ukrajinu se země G7 dohodly, že ona aktiva zůstanou „znehybněna“, dokud Rusko neukončí svou invazi. Rekonstrukce Ukrajiny si podle odhadů vyžádá více než 400 miliard dolarů.