z týdeníku The Economist
Asijské výjimky: proč mají Japonsko, Vietnam nebo Macao mnohem nižší inflaci než zbytek světa
V některých asijských státech je inflace až překvapivě nízká. Pro tamní lidi to však žádná výhra není.

Tváří v tvář veřejnému rozhořčení z výše životních nákladů politici s oblibou poukazují na to, že rostoucí ceny jsou globální fenomén. „Každá země na světě se s touto inflací potýká,“ řekl 10. června americký prezident Joe Biden poté, co Amerika zaznamenala největší nárůst inflace od roku 1981 (spotřebitelské ceny vzrostly v květnu o 8,6 procenta oproti stejnému měsíci loňského roku).
Je pravda, že po únorové ruské invazi na Ukrajinu stouply všude ceny pohonných hmot, hnojiv a obilí. Ale zdaleka ne všude je inflace tak vysoká. Ze 42 velkých ekonomik, které The Economist průběžně sleduje, jich osm stále má inflaci nižší než čtyři procenta. Šest z těchto osmi se nachází ve východní a jihovýchodní Asii. V tomto regionu najdeme i několik dalších, menších oáz cenové stability, jako jsou Vietnam (s 2,9 procenta meziroční inflace v květnu) a Macao (pouze 1,1 procenta v dubnu).
Příběh dvou nemocí
Co je příčinou této východní výjimečnosti? Japonsko se už mnoho let potýká s příliš nízkou inflací, byť rostoucí ceny komodit celkovou inflaci o něco zvedly. V ostatních zemích lze tento jev vysvětlit šířením dvou nemocí. Epidemie afrického prasečího moru mezi lety 2018 a 2021 zdecimovala chovy v Číně, kde muselo být podle některých odhadů zlikvidováno až 200 milionů prasat. To dramaticky zvýšilo cenu vepřového, jež je ve východní Asii nepostradatelnou součástí jídelníčku.