Arca ustála úder z Brna. Teď jedná s Brity

Investiční fond IFIS chtěl rozběhnout insolvenční řízení s Arcou v Česku. Neuspěl.

Arca ustála úder z Brna. Teď jedná s Brity
Rastislav Velič | Hynek Glos

Zadlužená slovensko-česká investiční skupina Arca Investments ustála pokus brněnského investičního fondu IFIS o rozběhnutí insolvenčního řízení na území České republiky. Ten se pokusil řešení zadlužené firmy přesunout z Bratislavy, kde firma využívá covidovou ochranu před věřiteli.

Fond IFIS v minulosti v jiných insolvenčních kauzách úzce spolupracoval se skupinou Natland Tomáše Rašky a patří mimo jiné mezi agilní obchodníky s pohledávkami. Arca Investments je slovenskou společností a jako taková se nachází v tamní ochraně před věřiteli, kterou slovenská vláda zavedla kvůli dopadům koronaviru. Po nedávném prodloužení platí její moratorium do konce roku. 

Brněnský advokát Marek Indra, který se v fondu IFIS dlouhodobě angažuje, se ve svém návrhu snažil dokázat, že centrum ekonomického zájmu skupiny Arca Investments leží v Česku, neboť se zde nachází většina jejích věřitelů i obchodních vazeb. A tak by se také zde měl odehrávat její insolvenční proces. Věřitelé by tím prakticky obešli slovenské moratorium a v Česku by zřejmě začal běžný insolvenční proces.

Soud ale jeho argumentaci neuznal a během několika dní insolvenční řízení v Česku zrušil. Indra se nicméně následně proti rozhodnutí soudu odvolal.

V covidovém moratoriu se nachází také česká odnož skupiny, společnost Arca Capital Bohemia. Ta by měla být v ochranném režimu do konce listopadu. Přes snahy některých věřitelů má zatím současný šéf a většinový majitel skupiny Arca Rastislav Velič kontrolu nad firmou i nad řešením současné tíživé situace.

Firma podle odhadů z trhu dluží přes miliardu eur, většinou na základě vydaných směnek, více než 1800 investorů z Česka a Slovenska. Mezi nejznámější podnikatele, kteří prostřednictvím skupiny Arca investovali, patří třeba někdejší vládce stavební skupiny PSJ František Vaculík, zakladatel výrobce zdravotnických lůžek Linet Zbyněk Frolík, patriarcha rodinného holdingu Koh-i-noor Vlastislav Bříza či někdejší majitel Fortuny, dnes neviditelný miliardář Petr Bouma.      

Podle informací týdeníku Hrot aktuálně Velič vede intenzivní jednání s nejmenovaným hedgeovým fondem z Velké Británie. Detaily ale komentovat nechce. „Ano. Nějaká jednání  vedeme. Jsem optimista, ale na podrobnosti je brzy,“ říká Velič bez dalších detailů.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní