Arca je nejtvrdší soupeř, říká její úhlavní nepřítel Čermák

Pohledávkový spekulant a lobbista Jan Čermák je kontroverzní figurou světa tuzemských insolvencí. Teď je úhlavním nepřítelem šéfů skupiny Arca.

Arca je nejtvrdší soupeř, říká její úhlavní nepřítel Čermák
Jan Čermák | Michael Tomeš

Mnoho let o něm nebylo příliš slyšet. Takticky se držel stranou, ačkoli operoval v zákulisí řady insolvenčních kauz v Česku v posledních letech. Avšak rekordní kolaps investiční skupiny Arca Investments je pro brněnskou partu kolem lobbisty a pohledávkového spekulanta Jana Čermáka katapultem zpět pod světla reflektorů. Mezi jeho blízké spolupracovníky v případu patří advokát Marek Indra, který reprezentuje fond IFIS, a také někdejší soudce Jan Kozák, jenž v minulosti čelil obvinění z manipulace několika insolvenčních kauz, kvůli čemuž byl také postaven mimo službu.

Ostatně obránci současného vedení skupiny Arca v čele s advokátem Petrem Kuhnem rádi naznačí, že jde o spolek poněkud pochybný, zejména z pohledu jejich minulosti. To však nic nemění na tom, že jsou to právě figury kolem fondu IFIS, které dnes v ostře sledovaném krachu hrají jednu z hlavních rolí.

Mozkem této skupiny je právě Čermák, zkušený insolvenční praktik s bezmála pětadvacetiletou praxí v tomto žhavém oboru, kde věřitelé a dlužníci často vedou nelítostné bitvy na hraně zákona. I on sám si v polovině 90. let odseděl ve vězení rok za podvod, ačkoli tehdy nešlo o insolvenční tematiku.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit