Arca je černá banka, odpovědnost má i ČNB, zní od advokátů

Nový pohled na krach investiční skupiny Arca Investments tlačí advokáti z Langmeier & Co. Podle nich se má na skupinu pohlížet jako na černou banku a zodpovědnost by měla převzít i ČNB.

Arca je černá banka, odpovědnost má i ČNB, zní od advokátů
Rastislav Velič | Hynek Glos

Advokátní kancelář Langmeier & Co., která zastupuje na 70 věřitelů skupiny, v úterý podala insolvenční návrh na společnost Arca Investments. Podle advokáta Jana Langmeiera jsou dosavadní pokusy skupiny a její vlastní návrh na reorganizaci slepou uličkou. 

Jeho právní tým došel k názoru, že Arca Investments je svého druhu bankovní instituce, a proto podléhá její úpadek jiným pravidlům než u klasické společnosti. Do hry by tak měla vstoupit také Česká národní banka, která podle něj zřejmě zanedbala svou dohledovou povinnost.

„V době, kdy ČNB řeší velmi aktivně směnárny a kampeličky, jí tu na trhu vyroste obrovská černá banka s dluhy kolem 20 miliard korun bez jakékoli regulace. To je rozhodně důvod uvažovat o náhradě škody takového zanedbání své povinnosti,“ uvedl advokát Radek Vojtek, který se specializuje na úpadky a řešení selhání finančních institucí. Ještě do loňského roku pracoval ve vysoké pozici právě v ČNB.

Advokáti věří, že změnou pohledu a také formy řízení výrazně stoupnou šance věřitelů na vymožení větší části pohledávek, případně odškodnění.

„Důkladnými analýzami jsme došli k závěru, že finanční skupina Arca je z podstaty svojí dlouholeté činnosti skrytou bankovní institucí. Považujeme ji za takzvanou černou banku, tedy shadow banking. A jako taková podléhá v rámci úpadku speciálním podmínkám daným insolvenčním zákonem,“ vysvětluje Jan Langmeier. 

Podle právního týmu advokátní kanceláře Langmeier & Co. je hlavní činností Arcy vydávání směnek a dluhopisů. V celé skupině sice probíhají různé aktivity, ovšem Arca už dlouho stojí a padá s finančními službami. „Když něco vypadá jako kachna, lítá jako kachna, chodí jako kachna a kváká jako kachna, tak to s největší pravděpodobností bude kachna. A když něco vypadá jako banka, chová se jako banka, tak to zřejmě bude banka. A to je přesně případ Arcy,“ říká Vojtek, který na tomto případu s kanceláří Langmeier & Co. spolupracuje.

Snahy advokátů mohou řádně zatopit současnému vedení skupiny Arca v čele s Rastislavem Veličem a jeho advokátům. Velič totiž podle svých slov chystá obsáhlý reorganizační plán, který počítá se vstupem strategického partnera z Velké Británie.

Langmeier ale pro Veliče příliš slov chvály nemá a doufá, že jejich snahy povedou k jeho odstavení z vedení skupiny. „Pan Velič hraje o čas. Informací o chystané reorganizaci mnoho nemáme, z mého pohledu jde o snahy velmi nevěrohodné a právě nová forma úpadku za účasti ČNB může být ideální šancí, jak celý proces udělat transparentnější,“ uvedl Langmeier. 

Reakci Rastislava Veliče na snahu advokátů redakce Hrotu zjišťuje.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní