Arca je černá banka, odpovědnost má i ČNB, zní od advokátů

Nový pohled na krach investiční skupiny Arca Investments tlačí advokáti z Langmeier & Co. Podle nich se má na skupinu pohlížet jako na černou banku a zodpovědnost by měla převzít i ČNB.

Arca je černá banka, odpovědnost má i ČNB, zní od advokátů
Rastislav Velič | Hynek Glos

Advokátní kancelář Langmeier & Co., která zastupuje na 70 věřitelů skupiny, v úterý podala insolvenční návrh na společnost Arca Investments. Podle advokáta Jana Langmeiera jsou dosavadní pokusy skupiny a její vlastní návrh na reorganizaci slepou uličkou. 

Jeho právní tým došel k názoru, že Arca Investments je svého druhu bankovní instituce, a proto podléhá její úpadek jiným pravidlům než u klasické společnosti. Do hry by tak měla vstoupit také Česká národní banka, která podle něj zřejmě zanedbala svou dohledovou povinnost.

„V době, kdy ČNB řeší velmi aktivně směnárny a kampeličky, jí tu na trhu vyroste obrovská černá banka s dluhy kolem 20 miliard korun bez jakékoli regulace. To je rozhodně důvod uvažovat o náhradě škody takového zanedbání své povinnosti,“ uvedl advokát Radek Vojtek, který se specializuje na úpadky a řešení selhání finančních institucí. Ještě do loňského roku pracoval ve vysoké pozici právě v ČNB.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit