Arca není česká, rozhodl soud. Rozbíhá se slovenské řízení

Válka o kolabující investiční skupinu Arca Investments, kterou vedou její někdejší majitelé Rastislav Velič a Pavol Krúpa, se opět zamotává. Obě strany utrpěly ztráty i drobná vítězství.

Arca není česká, rozhodl soud. Rozbíhá se slovenské řízení
Pavol Krúpa | Hynek Glos

Zakladatel Arca Capital Krúpa, který dnes stojí proti současnému vedení skupiny spíše osamocen, se zatím může spolehnout na rozhodování českých soudů. I další návrh na reorganizaci v Česku, kterou prosazuje Velič se svými advokáty i největšími věřiteli, totiž soud smetl ze stolu s tím, že pro českou insolvenci není důvod. Mateřská skupina Arca Investments je formálně slovenskou společností. Soud neuznal argumenty Veliče a také J&T Banky, že centrum byznysových zájmů skupiny se nachází v Česku.

Proti rozhodnutí Městského soudu se Velič odvolal a spolu s ním několik významných věřitelů, včetně J&T Banky a brněnského fondu IFIS advokáta Marka Indry. Teď bude na vrchním soudu, aby rozhodnutí nižšího soudu potvrdil, či jej odmítl. Právě na to dnes spoléhá Rastislav Velič a jeho advokát Petr Kuhn.

Přesunutí procesu na Slovensko totiž jednoznačně nahrává Krúpovi. Ten na Slovensku podal na mateřskou společnost Arca Investments vlastní návrh na konkurz. I zde se čeká na rozhodnutí soudu. Kromě toho se na Slovensku rozbíhá insolvenční řízení dceřiné společnosti Arca Capital Slovakia, které před několika dny skončilo ochranné moratorium. I zde Veličovi advokáti navrhují reorganizaci. I pro její řešení ale bude klíčové rozhodnutí, kde se nakonec bude hrát o osudu zastřešující skupiny Arca Investments. A právě v tomto ohledu zatím u soudů sbírá cenné body Krúpa.

Tomu ale přibyly jiné starosti. Americké úřady jej totiž začaly vyšetřovat kvůli údajnému vydírání miliardáře Zdeňka Bakaly. Ten od Krúpy jako náhradu škody požaduje 76 milionů dolarů, tedy asi 1,6 miliardy korun. Velič ihned prohlásil, že bude Američanům ve vyšetřování maximálně nápomocen.

„Je nepřípustné, aby takové jednání vykazující znaky trestného činu vydírání zůstalo nepovšimnuto. Chceme zabránit tomu, aby se takové praktiky opakovaly, protože obdobným útokům ze strany bývalého akcionáře čelí několik měsíců i skupina Arca Capital,“ přisadil si na adresu svého soka Velič.

Týdeník hrot

  • Filozof jednorožcem
  • Skutečná lekce z 11. září
Objednat nyní