Vybrané články
z týdeníku The Economist

Apple Vision Pro: Pěkná hračka, k čemu ale je a kdo si ji koupí?

Špičkové brýle pro rozšířenou realitu Vision Pro jsou technologický zázrak, kterým si Apple umetá cestičku k něčemu mnohem většímu

Apple Vision Pro: Pěkná hračka, k čemu ale je a kdo si ji koupí?
ilustrační foto | Profimedia.cz

„Některé výrobky… změnily náš pohled na technologie,“ prohlásil šéf Applu Tim Cook, když 5. června odhalil nejnovější vychytávku technologického gigantu. Vision Pro, headset pro virtuální a rozšířenou realitu (neboli VR a AR), o jehož vývoji se leccos proslýchalo léta, bude k dispozici zkraje příštího roku. S více než pěti tisíci patenty na kontě označil Apple elegantní skleněné brýle za „náš dosud nejambicióznější produkt“.

Mohl by se také ukázat jako jeden z jejich nejméně prodejných. Apple původně doufal, že během prvního roku dodá tři miliony kusů. Očekávání však bylo třeba zkrotit, někteří analytici předpokládají, že Apple během dvanácti měsíců neprodá ani 200 tisíc kusů, což by bylo méně než u jakékoli jiné velké novinky. Vision Pro se může ukázat jako komerční propadák. Zároveň je to ale první krok na cestě k něčemu, o čem Apple doufá, že bude o poznání větší.

Normální je vidět oči

Výrobek, na nějž Apple ještě nenechal veřejnost sáhnout, budí impozantní dojem. Na rozdíl od jiných headsetů, ke kterým obvykle patří ovladače do rukou, je Vision Pro ovládán gesty, hlasovými pokyny a pohyby očí. Sleduje oči docela jako myš a dokáže rozpoznat hesla z duhovky. Zařízení s využitím předních kamer promítá uživateli video okolního světa. Aby ostatním připadal headset normálnější, promítá na čelní sklo obraz uživatelových očí. (V reklamě vystupuje muž, který s Vision Pro chystá dětem snídani, což by s většinou headsetů bylo hodně náročné.)

Hlavní důvod očekávaných nízkých prodejů spočívá v ceně. Nastavených 3499 dolarů (76 790 korun) představuje trojnásobek ceny Quest Pro, konkurenčního VR a AR headsetu od Mety, a více než desetinásobek ceny Quest 2, populárního VR zařízení od Mety. Dokonce i v této cenové hladině museli v Applu přistoupit k určitým technickým kompromisům. Zařízení má mohutnou externí baterii, která je k headsetu připojena kabelem a vydrží pouhé dvě hodiny. A přestože designéři Applu dělali, co mohli, aby headset byl co nejelegantnější, pořád je to podivnost, kterou si přiděláte na obličej.

Tyto a podobné nástrahy přiměly řadu konkurentů důkladně si rozmyslet, jestli se do virtuální a rozšířené reality vůbec pustí. Meta podle všeho tlumí své nadšení po stížnostech investorů na výdaje a údajné slabé prodeje Quest Pro, kterým nepomohlo ani to, že se cena brýlí oproti říjnu, kdy byly uvedeny na trh, výrazně snížila. Softwarový gigant Microsoft dal k ledu myšlenku na výrobu dalších HoloLens, AR zařízení využívaného primárně korporátní klientelou. Ani Snap, další společnost vlastnící sociální sítě, podle všeho nijak nespěchá s uvedením nové verze svých AR Spectacles. A čínský digitální titán Tencent v únoru od svých plánů na VR hardware úplně upustil.

Není nic neobvyklého, když novým produktům chvíli trvá, než se prosadí. Minulým hitům Applu se obvykle začalo skutečně dařit až po několika letech. Dokud lidé neusoudili, že budou Apple Watch používat především pro monitorování zdravotního stavu, nijak zvlášť dobře se neprodávaly. iPhone se začal ve velkém prodávat až v roce 2010, kdy se objevila čtvrtá generace a App Store plnily tisíce aplikací, které lidem umožnily pochopit, co telefon dokáže. Jeho více­účelové využití navíc pomohlo ospravedlnit jeho cenu. Zařízení bylo v době, kdy se objevilo, považováno se svou cenou 599 dolarů (13 150 korun) za absurdně drahé. Dnes stojí nejdražší model 1599 dolarů (35 tisíc korun) a lidé jsou ochotni tuto cenu zaplatit právě proto, že toho telefon tolik umí. Možná dokáže Apple stejným způsobem normalizovat to, že zaplatíte tisíce dolarů za brýle.

Risk s pověstí

Vision Pro je nicméně uveden na trh v obzvláště raném stadiu. Jeden z výrobců AR komponentů k tomu říká, že spíše než skutečný spotřebitelský produkt je to „drahý vývojářský nástroj“. Uvést na trh na vývojáře zaměřený produkt v této fázi je pro Apple „novou hranicí“, říká George Jijiashvili z analytické firmy Omdia.

Existují dva důvody, proč se Apple pravděpodobně rozhodl jít s Vision Pro ven tak brzy. Jedním je tlak konkurence, zejména ze strany Mety, která sice nyní trochu couvla, ale dlouhodobě ve velkém nabírá lidi a akvíruje ve snaze udělat z „metaverza“ realitu. Kromě nasávání odborníků Meta mohutně nabírá i uživatele. Podle datové firmy Insider Intelligence už nyní zhruba deset procent Američanů používá VR brýle přinejmenším jednou měsíčně. Většinu těchto brýlí pro virtuální realitu vyrobila Meta, která prodává Quest 2 se značnou ztrátou ve snaze získat kritické množství uživatelů. Letos na podzim má Meta v plánu uvést na trh Quest 3, VR brýle s průhledným displejem, které budou sice mnohem méně pokročilé než Apple Vision Pro, ale při ceně 499 dolarů za kus budou pro většinu zákazníků mnohem dostupnější.

Druhým důvodem, proč Apple představil svou novinku tak brzy, může být fakt, že už pošilhává po tom, co přijde dál. Technologičtí nadšenci už dlouho spekulují o tom, že jednoho dne bude AR set stejně tenký a decentní jako sluneční brýle. V tu chvíli přestane být headset neohrabanou hračkou pro nerdy a stane se něčím, co budou normální lidé nosit každý den. Takové zařízení může nakonec nahradit i chytrý telefon a stát se příští velkou technologickou platformou. „Myslím, že nikdo nepochybuje, že AR je budoucnost,“ říká Jitesh Ubrani z datové společnosti IDC. Apple při své prezentaci charakterizoval Vision Pro jako „začátek úplně nové platformy“.

K čemu to slouží

Taková strategie není bez rizika. Apple má pověst firmy, která pouští na trh perfektní, vybroušené výrobky. Prodávat za 3499 dolarů zařízení, jehož baterie vydrží jen dvě hodiny, se může rovnat tomu, co Cookův zesnulý předchůdce Steve Jobs charakterizoval jako poškození značky.

Zatím také není vůbec jasné, co by lidé se svými Vision Pro vlastně měli dělat. Zatím se VR headset používal převážně k hraní her – téměř devadesát procent výdajů na VR obsah loni mířilo do her, odhaduje Omdia. Meta se s Quest Pro neúspěšně pokusila nadchnout profe­sionály pro VR videokonference a podobné věci. Představení Vision Pro bylo jako u všech produktů Applu špičkové, ale nedoprovázelo jej uvedení žádné převratné nové aplikace. Podle Ubraniho z IDC nabízí Vision Pro několik pozoruhodných funkcí, jako je možnost pořizovat 3D fotografie a videa, čímž se z tohoto zařízení stává „generátor nostalgie“. Nejvíc však Apple mluví o tom, že se Vision Pro bude používat jako jakási obří virtuální počítačová plocha s plovoucími okny Zoomu nebo tabulkami Excelu či jako gigantické virtuální filmové plátno. Nic z toho není ani zdaleka tak inovativní jako samotný přístroj.

Přesto má Apple oproti konkurentům velké výhody. Má obří základnu stávajících zákazníků s dvěma miliardami zařízení po celém světě. Při prezentaci bylo vidět, jak se Vision Pro synchronizuje s ostatními přístroji od Applu – uživatelé mohou absolvovat videohovory přes FaceTime s přáteli, kteří mají iPhone, nebo promítnout plochu Mac­Booku do headsetu pouhým pohledem na něj. Aplikace pro iPhone a iPad budou kompatibilní s Vision Pro, což znamená, že v okamžiku uvedení přístroje na trh budou k dispozici stovky tisíc aplikací – byť nebudou na AR brýle optimalizované.

 

Strategie Applu je přímočará – vyrobit nejlepší možný headset, naúčtovat za něj zákazníkům spoustu peněz, a k tomu si ještě ukrojit slušný kus z výdělku vývojářů aplikací, jak to bývá v App Storu. Cookova firma se nicméně soustřeďuje na rozvíjení konceptu AR, tedy rozšířené reality, která se značně liší od VR centrického metaverza, o němž tak rád a tak často mluvívá šéf Mety Mark Zuckerberg.

Apple má také u zákazníků pověst důvěryhodné značky. V průzkumu z roku 2021 odpovědělo třikrát víc lidí, že by si raději koupili headset od Applu než od druhého v pořadí, Googlu. Meta skončila až šestá. Apple má také páky na vývojáře. Bude mít aplikace od Microsoftu, od Zoomu i Webexu a partnerství jej spojuje s Unity. Prezentace Vision Pro se překvapivě zúčastnil generální ředitel Disneyho a bývalý Jobsův přítel Bob Iger. Napřed pochválil „revoluční platformu“ Applu a potom předvedl, jak se dá v headsetu dívat na film ze světa Hvězdných válek a potom se nechat virtuální realitou přenést na povrch planety Tatooine a jak se v brýlích dají sledovat 3D záznamy basketbalových zápasů na ESPN.

Mickey Mouse nebo hrad z Disneylandu doma v obýváku mohou ve výsledku lidi nadchnout mnohem víc než sebelepší virtuální telekonference.

Ze začátku se jen málokdo pohrne, aby za Vision Pro krvavě zaplatil. Ale Tim Cook AR brýle přirovnal k Macu nebo iPhonu a prohlásil, že je to „začátek cesty“. A je klidně možné, že ta cesta povede do výdělečných končin. Jak říká Ubrani: „Kdykoli Apple vstoupí na nějaký trh, zcela změní jeho trajektorii.“ 

© 2023 The Economist Newspaper Limited
All rights reserved. Publikováno na základě licence s The Economist, přeloženo týdeníkem Hrot.
Originální článek v angličtině najdete na www.economist.com