Antivirový lék pro každého

Na peníze z programu Antivirus dosáhli i ti největší – Škoda Auto, ČEZ, O2 nebo Agrofert.

Antivirový lék pro každého
ilustrační foto | Michal Čížek týdeník HROT

Čerpání státní pomoci na udržení pracovních míst běží celkem spolehlivě. Ke konci června bylo více než 56 tisícům žadatelů odesláno na účet dohromady 13,6 miliardy korun. Týdeník Hrot se zaměřil na to, kdo zmíněné dotace čerpá. Ze 140 velkých a známých společností s vysokým počtem zaměstnanců jich peníze z programu Antivirus získala většina – konkrétně 90 podniků.

Největším příjemcem podpory z programu Antivirus je pravděpodobně Škoda Auto. Konkrétní částky prozradil náměstek ministryně práce Robin Povšík. Podle jeho vyjádření Škoda Auto získala v březnu od státu pomoc ve výši 340 milionů korun a za duben dalších 700 milionů. V obou uvedených měsících tak největší česká automobilka inkasovala jednu desetinu celkem vyplacené antivirové pomoci. 

Oficiálně se k výši přijaté podpory automobilka nevyjadřuje. Mluvčí Škody Auto pouze potvrdila, že společnost požádala o částečnou kompenzaci mzdových nákladů za měsíce březen až květen. Z dvacítky prověřovaných podniků z oboru automobilového průmyslu státní antivirovou pomoc čerpalo všech dvacet.

Každý milion se počítá

Co se týká jiných odvětví průmyslu, o dotaci požádala také část podniků ze skupiny Agrofert – jmenovitě třeba Kostelecké uzeniny, Vodňanská drůbež, Lovochemie, Preol či Synthesia. „Předpokládáme, že všechny firmy v zemi mají stejné podmínky a že vyhlášené programy podpory platí pro všechny společnosti prokazatelně koronavirovou krizí zasažené, což byly i některé dceřiné společnosti Agrofertu. Nehledě na skutečnost, že máme zákonnou povinnost postupovat s péčí řádného hospodáře,“ reagoval na zaslané dotazy poněkud podrážděně tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Další skupina společností čerpala jen částky v řádu stovek tisíc či jednotek milionů korun. Nechala si totiž od Úřadu práce vyplatit kompenzaci za zaměstnance, kteří nemohli docházet do práce kvůli nařízené karanténě. Často se přitom jednalo o společnosti, které vykazují zisk v řádu miliard korun a statisícové částky pro ně představují drobné.

Právě do této skupiny patří ČEZ a jeho dceřiná společnost ČEZ Distribuce. „Šlo o příspěvek na mzdy pro několik desítek zaměstnanců, kteří byli na základě nařízení praktického lékaře nebo hygienické stanice v karanténě,“ vysvětluje mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Podobným případem je také O2 Czech Republic nebo Moneta Money Bank.

Pozoruhodné je, že jmenované společnosti si příspěvek na zaměstnance v karanténě nechaly vyplatit, zatímco jejich konkurenti nikoliv. Většina velkých bank ani firem z oboru telekomunikací a IT totiž mezi příjemce pomoci z programu Antivirus nepatří. Vliv zde může mít odlišná firemní kultura a jiný vztah k veřejným dotacím.

Bude se prodlužovat

Program Antivirus reaguje na dva problémy spojené s epidemií čínské chřipky. V režimu A mohou dotaci ve výši až 39 tisíc korun na zaměstnance a měsíc získat podniky, které musely zastavit či omezit provoz na základě vládních opatření proti šíření nákazy. Vztahuje se též na případy, kdy byla některému zaměstnanci nařízena karanténa. Režim B je určen pro společnosti, které se dostaly do ekonomické tísně; limit je zde stanoven na 29 tisíc korun měsíčně na jednoho zaměstnance.

Podle původního plánu měl program Antivirus skončit k 31. srpnu. Za prodloužení státní pomoci i po zmíněném datu nicméně lobbuje Svaz průmyslu a dopravy ČR i Českomoravská konfederace odborových svazů. Ani vláda není protii, podle vyjádření ministra průmyslu Karla Havlíčka padne rozhodnutí o možném prodloužení pomoci během července.

Kdo další státní pomoc čerpal? To se dozvíte v 9. čísle týdeníku Hrot, které vychází v úterý 7. července. Předplatit si ho můžete ZDE.

 

Týdeník hrot

  • Co zbylo z čínských investic v Česku
  • Čeká nás návrat inflace?
Objednat nyní