Vojenská základna USA v Česku? Ano! Pokud by nás chtělo Rusko napadnout, udělá to tak jako tak

Případná vojenská základna USA v Česku by měla především symbolický význam – že jsme součástí NATO, západní demokracie a Putina se nebojíme.

Vojenská základna USA v Česku? Ano! Pokud by nás chtělo Rusko napadnout, udělá to tak jako tak
Marta Semelová | Profimedia.cz

Dalo se čekat, že česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci (DCA) využije minimálně část opozice k argumentaci, že jde vlastně o dohodu o budoucí vojenské přítomnosti Spojených států na českém území.

Ve skutečnosti je to ale tak, že pobyt jakýchkoli zahraničních vojáků musí pokaždé schválit parlament v souladu s ústavou. A jak v rozhovoru pro týdeník Hrot uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), o žádné americké základně v Česku se nyní nejedná.

Stejně jako je současná česko-americká dohoda o obranné spolupráci také vzkazem do Kremlu, že Česká republika je členem NATO a že USA dodržují své obranné závazky, měla by případná základna možná ještě větší symboliku: jsme součástí Severoatlantické aliance, západní demokracie a Putina se nebojíme.

Samozřejmě tu je silná historická vzpomínka na „dočasný pobyt“ sovětské armády po její invazi v srpnu 1968. V případě americké základny by ovšem šlo o svobodné demokratické rozhodnutí, nikoli podřízené přijímání moskevského (respektive washingtonského) diktátu.

Těžko lze přijmout argument, že se po případném vybudování americké základny v českých luzích a hájích staneme legitimním cílem Moskvy. Pokud bude chtít Putin nebo nějaký jeho ještě „ostřejší“ nástupce vojenskou agresi eskalovat a napadnout člena NATO, najde si jakýkoli důvod. Ať už v dané zemi základna bude, nebo nebude.

A pokud něco takového skutečně hrozí, je dobré se předem pojistit – obrannou smlouvou se silným spojencem, případně i vojenskou základnou.