Angličané, vylezte

Tak nám skupina Arca Investments formálně zkrachovala. Minulý týden soud vyhlásil úpadek na českou část miliardové skupiny a jejím správcem zvolil insolvenčního matadora Leeho Loudu.

S Loudou se Arca již pokouší reorganizovat dceřinou společnost Františkovy Lázně Savoy a její šéfové ho také prosazovali do pozice koncernového správce celé skupiny. Jeho osoba má být důležitou součástí plánu na její reorganizaci.

I tak je to pro šéfa skupiny Rastislava Veliče dosti hubené vítězství. Soud totiž zahájil v Česku místní řízení a právníci z různých táborů se neshodnou, co to v praxi bude znamenat. Podle jedněch je již jasné, že hlavní řízení poběží na Slovensku, podle jiných se o výklad takzvaného COMI skupiny bude ještě hrát. Každopádně se dá očekávat, že proti této části rozhodnutí se Velič a jeho advokát Petr Kuhn odvolají k vrchnímu soudu. Základem jejich plánu je udržet hlavní část řízení v Česku.

Každopádně míč je teď na jejich straně hřiště. Velič a Kuhn by teď měli světu jasně říct, jaká esa mají v rukávu. Měli by co nejdřív vylézt na tribunu a ukázat se davům věřitelů spolu se slibovanými Angličany z Blantyre Capital; jen tak ukážou, že to se záchranou skupiny myslí vážně. Dosud spíše nahrávali sokům, kterých v poli stále přibývá. Zatímco ihned po rozhodnutí o úpadku éter zaplavily rychlokvašené právní rozbory a tisková prohlášení advokátů, kteří zastupují nejrůznější věřitelské proudy, Velič s Kuhnem už několikátý den mlčí. Tím ale dost neobratně vyklízejí pozice štěkajícím psům, kterým už houstne pěna u huby. Brzy bude potřeba opustit zákopy a vyrazit na zteč. Bez toho se válka vyhrát nedá.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní