Andrej Babiš zkazil Čechům dovolenou

V boji s koronavirem na Karvinsku fatálně selhala vláda a především premiér, který za její kroky odpovídá.

Stratégové ze štábu hnutí ANO si odpočinek v průběhu prodlouženého víkendu nejspíš museli odepřít. Je potřeba vymyslet, jak vysekat „šéfa“ z průšvihu jménem Karviná. V ANO pracují ti nejlepší a nejlépe placení odborníci na politickou strategii a je tak možné, že se jim to podaří. 

Stejně jako se jim to podařilo v březnu, když Andrej Babiš nejdříve všude tvrdil, jak všechno perfektně zvládá. Když už důkazů o opaku bylo přespříliš, na pár kritických týdnů se zbaběle stáhl do ústraní a vrátil se až ve chvíli, kdy mohl národu opět oznámit, že jsme ve všem nejlepší a všechno jsme zvládli nejlíp.

Nemálo Čechů uklidněno těmito slovy vyměnilo pandemický plán strávit týden v přeplněném českém kempu za vyhlídku poloprázdné pláže ve Středomoří, která se už nebude opakovat. Nyní hrozí, že kvůli penězům promrhaným za nerealizovaný odpočinek ve Slovinsku nepojedou ani na Mácháč. V lepším případě budou místo těšení trnout, zda je po příletu nějaký agilní celník nepošle do karantény.

Je totiž nepochybné a zároveň nepochopitelné, že vláda na Karvinsku zásadně selhala. Týdny přehlížela jakékoliv varovné signály, které svědčily o rychle se horšící situaci s čínskou chřipkou v černouhelném regionu. To je v ostrém rozporu s tím, jak na začátku pandemie neměl kabinet problém ze dne na den zastavit republiku, a nebral ohledy na to, pro kolik lidí to bude znamenat ohrožení existenciálních jistot. 

Jenže na jaře byla nálada ve společnosti zásadně jiná. Lidé byli vystrašení šířením nákazy a pro radikální omezení i drobné přehmaty vlády měli pochopení. To se týkalo i 2,2 tisíce voličů z Uničova, kteří v posledních volbách dali hlas vládním stranám, a v březnu skončili na dva týdny odříznutí od světa. 

Vysvětlit však o dva měsíce později 94,5 tisíce vládních voličů z okresů Frýdek-Místek a Karviná, že se musí omezovat v době, kdy jsme „všechno nejlépe zvládli“, představovalo úkol, do kterého se nikomu z ministrů – a Babišovi především – vůbec nechtělo. Prostě doufali, že se situace nějak vysedí.

Nevyseděla, a teprve když se rozhořčenost nad vládní nečinností kvůli opětovnému uzavírání hranic pro Čechy rozšířila do zbytku republiky, začíná ministr zdravotnictví Adam Vojtěch opatrně připouštět, že by se mohlo začít na Karvinsku něco dělat.  

Uvidíme, jakou strategii premiér nakonec zvolí. Podle prvních prohlášení to vypadá, že vinu bude chtít hodit na přetížené hygieniky. Až bude z dovolené na Krétě vzkazovat, že ostatní zůstali doma kvůli údajnému pochybení přepracovaných lidí v první linii, je třeba si připomenout, že dovolenou zkazil Čechům především Andrej Babiš!

Týdeník hrot

  • Bankrotáři: paralely příběhů Bárty a Mičky
  • Zabal to, Warrene! „Věštec z Omahy“ by měl odstoupit
Objednat nyní