USA se propadají do dluhů. Pomůže to bitcoinu?

USA směřují k nejvyššímu rozpočtovému schodku od druhé světové války. Rychlý nárůst dluhů může svědčit bitcoinu. Ne všichni ale „kryptooptimismus" sdílejí.

USA se propadají do dluhů. Pomůže to bitcoinu?
ilustrační foto | Profimedia.cz

Jen pro tento fiskální rok, který končí posledního září, se počítá s tím, že federální dluh největší ekonomiky světa přesáhne 3,8 bilionu dolarů. A to v případě, že Kongres už nepřijme žádná další opatření na podporu ekonomiky. 

Celkové zadlužení USA se dostane na úroveň, která tu nebyla od konce druhé světové války, napsala agentura Bloomberg s poukazem na projekce neziskového výboru pro odpovědnou rozpočtovou politiku Committee for a Responsible Federal Budget, jenž sleduje růst amerického veřejného dluhu. 

V březnu se meziročně zadlužení státu zvýšilo o osm bilionů dolarů na celkových 24 bilionů, což je nejvyšší nominální zadlužení Spojených států v historii. Hodnota HDP přitom v roce 2019 činila 21,2 bilionu dolarů. 

Vývoj veřejného dluhu USA

Výbor tvrdí, že se letošní federální „sekera“ zatne velmi hluboko: čtyřnásobně více, než tomu bylo ve fiskálním roce 2019, kdy schodek činil 984 miliard dolarů. Znamená to 18,7 procenta celého výkonu americké ekonomiky, nejvíce od roku 1945 a také 2,5krát více, než v době hospodářské krize ve třicátých letech.

Výbor navíc upozorňuje na to, že jeho odhady jsou spíše konzervativní a skutečné zadlužení může být ještě vyšší. Z dlouhodobého hlediska takový vývoj ohrožuje i ekonomický růst. Americká ekonomika by se mohla v tomto roce propadnout o 3,9 procenta, v roce 2021 by mohla růst o 3,2 procenta, uvedl Committee for a Responsible Federal Budget. 

Svobodný trh kryptoměn

Vysoké zadlužení by mělo nahrávat cenám kryptoměn vůči dolaru. Nejrozšířenější virtuální měna bitcoin má v následujícím období vůči dolaru zpevňovat. Tvrdí to analytici, kteří se zaměřují na obchodování s kryptoměnami. Zastánci používání digitálních měn argumentují tím, že počet bitcoinů je omezen, na rozdíl od „tištění peněz“ americké centrální banky.

Šéf investičního kryptoměnového fondu Galaxy Digital Mike Novogratz je přesvědčen, že právě „orgie tištění peněz“ přejí v dlouhodobém horizontu investicím do zlata a bitcoinu.

Podpůrným argumentem pro růst ceny bitcoinu je podle společnosti Glassnode i to, že stoupá počet adres, jež drží více než tisíc bitcoinů a je na nejvyšší úrovni za dva roky.

Souvisí to také s tím, že v polovině května má dojít k takzvanému halvingu bitcoinu, tedy k půlení odměn pro těžaře za každý vytěžený blok (ze současných 12,5 bitcoinu na 6,25), ke kterému dochází každé čtyři roky. Připomíná to situaci v roce 2016, kdy po halvingu došlo k růstu ceny bitcoinu k dolaru.

Konec volného finančního trhu 

Investoři do kryptoměn se odvolávají také na analýzu Deutsche Bank, jež v posledních krocích americké vlády a centrální banky vidí „konec éry volného trhu“. Rychlým prohlubováním amerického schodku by se mohly inspirovat i ostatní vlády a centrální banky, varoval šéf výzkumu pro devizové trhy George Saravelos z Deutsche Bank. To by mohlo vést k „zombie trhu“, uměle řízeném centrálními bankami, který bude agresivně tlumit finanční šoky tím, že centrální bankéři budou ve velkém nakupovat dluhopisy a akcie.

Proto si také Steve Erlich, šéf platformy pro obchodování s digitálními měnami Voyager Digital, myslí, že se trh s kryptoměnami stane nejsvobodnějším finančním trhem, který investorům zůstane, protože funguje nezávisle na krocích národních bank. „Centrální banky nemohou tisknout více bitcoinů,“ zdůraznil. 

Na druhou stranu opatrnost by měl vzbuzovat vývoj mezi 12. a 13. březnem, kdy se cena bitcoinu propadla vůči dolaru o 50 procent.

Z úrovně 7 600 dolarů se dostala kryptoměna na 3 900 dolarů poté, co americký prezident Donald Trump oznámil, že uzavírá lety pro Evropany. K tomu přispěl spor o množství těžby ropy mezi Saúdskou Arábií a Ruskem, což vedlo k pádu ceny ropy a panice na trzích, jež se dotkla právě bitcoinu. Virtuální měna v tomto případě sloužila jako rychlý zdroj likvidity.

 
Vývoj kurzu bitcoinu vůči dolaru

Nicméně ani u držitelů bitcoinů nepanuje jednoznačný názor na to, že nejrozšířenější kryptoměna bude v následujících třech měsících posilovat. Asi třetina majitelů virtuální měny se podle zprávy firmy Genesis Mining domnívá, že cena bude vůči dolaru naopak klesat. Společnost se dotazovala 750 lidí, kteří bitcoin vlastní. Jediná shoda napříč analytiky panuje pouze v tom, že se bude zadlužení nejen v Americe nadále zvyšovat.