Amerika není pro starý

„Nepřijatelné, neospravedlnitelné.“ S takovými závěry uzavřela americká Sněmovna reprezentantů tříleté vyšetřování desítky předních farmaceutických firem a jejich cenové politiky

Komise sestavená ze zákonodárců specializujících se na oblast zdravotnictví dospěla k tomu, že farmaceutické firmy zvyšovaly ceny léků, a to včetně těch, které jsou na trhu již dlouho a pozbyly patentové ochrany.

Ceny rostly až čtyřikrát vyšším tempem, než jakým se za posledních pět let zvýšila v USA cenová hladina, cituje ze závěrečné zprávy deník The Washington Post. Léky se podle zprávy stávají pro Američany čím dál méně dostupnými, přístup k léčbě není v konečném důsledku „férový“ a další růst cen je „neudržitelný“.

Samotné firmy argumentovaly tím, že za zvyšování cen může zejména nákladný vývoj a inovace. Tento argument však poslanci odmítli. Zjistili totiž, že část výdajů určených na výzkum léků místo toho skončila v marketingových studiích či v rozborech trhu zaměřených na to, jak potlačit konkurenci. Prezident Joe Biden označil zjištění poslanců za závažná. Cenu léků již částečně řeší prostřednictvím novely Build Back Better Plan, která míří do Senátu a zavádí mimo jiné zastropování doplatků za léky pro seniory ve výši dvou tisíc dolarů ročně (zhruba 45 tisíc korun).