Američany zachvátila horečka po dřevu. Má dopad i na Česko

Ceny stavebního dřeva letí v Americe nahoru. Je to způsobeno obrovským zájmem o stavbu nových domů a jejich rekonstrukce. Vývoj v USA se projevuje i vyššími cenami palivového dříví v Česku.

Američany zachvátila horečka po dřevu. Má dopad i na Česko
ilustrační foto | Shutterstock.com

Obrovské vládní fiskální stimuly do americké ekonomiky způsobily, že cena stavebního dřeva prudce roste. Američané se rozhodli, že peníze (většina rodin dostává šeky na 1400 dolarů) investují do svého bydlení. Buď úplně nového, nebo do úpravy stávajícího domu. Jelikož se většina rodinných domů v Americe staví ze dřeva, letí cena tohoto žádaného stavebního materiálu prudce nahoru. Projevuje se to i tím, že dřevo na trhu prostě není. I když se cena za posledních 12 měsíců zvýšila až na čtyřnásobek, prodejci musí zájemce často odmítat.

Většina lidí v dřevařském oboru se domnívala, že covid pošle celý sektor stavebnictví do kolen, opak je ale pravdou. Cena dřeva pro stavbu domu za deset tisíc dolarů nyní vyjde na čtyřicet tisíc. A to ještě musíte mít štěstí, že materiál seženete.

„Nejsem překvapen jenom já, ale celý sektor, jak rychle došlo k oživení,“ optimisticky prohlásil Stinson Dean, šéf firmy Deacon Lumber, jež obchoduje se dřevem v Missouri. Lidé se doslova vrhli na stavbu nových domů, na opravy i přestavby. Sám nakupuje od kanadských producentů, ale také ti mají i na měsíc dopředu vyprodáno. V momentě, kdy lidem stojí práce na domě, jsou ochotni dodávku stavebního materiálu výrazně přeplatit. 

Nečekané chování spotřebitelů

Nedostatek stavebního dříví ukazuje na nečekané dopady pandemie na ekonomické chování spotřebitelů. Loni Američané vykoupili v supermarketech toaletní papír. Rok lockdownů u řady obyvatel USA posílil touhu po vlastním bydlení mimo centra měst, případně urychlil rozhodnutí o přestavbě nebo rekonstrukci stávajícího bydlení. Rostou i ceny domů napříč Spojenými státy. Je to způsobeno také tím, že naopak úroky u hypoték jsou extrémně nízko

Dřevařský sektor v posledních letech zažíval úpadek, potvrdil Chip Setzer z komoditní platformy Mickey. Nikdo z oboru dosud nezažil, co se nyní na americkém trhu děje.

Před rokem se v americké společnosti vytvořil dojem, že dochází k velké hospodářské krizi, budou se zavírat firmy a lidé budou bez práce a příjmů. Přitom poptávka po stavebním dřevu v loňském roce neklesla, zdůraznil ekonom se zaměřením na dřevařský sektor Dustin Jalbert z poradenské firmy Fastmarkets RISI. Tím, že řada lidí zůstala doma na home officu, rozhodla se pro investici do bydlení nebo alespoň oprav plotů, verand, balkonů a sklepů. 

Zásoby nejsou

Počet stavebních povolení pro rezidenční bydlení se v březnu meziročně zvýšil o 30 procent. Také proto není na trhu dostatek materiálu pro stavební účely. V případě dřeva to je způsobeno i tím, že rok 2019 nebyl pro dřevaře zrovna úspěšný. Řada zpracovatelů, zejména pily, na jaře 2020 svou činnost zastavila, nejen v USA, ale i v Kanadě. 

Zásoby dřeva se během loňského roku vyprodaly. Ve druhé polovině roku 2020 nebylo snadné najít nové pracovníky a zvýšit produkci kvůli omezením v ekonomice. Steve Swanson, jenž v americkém státu Oregon vlastní pilu a dvě fabriky na výrobu překližky, tvrdí, že by k současným sedmi stovkám zaměstnanců mohl přibrat dalších pět stovek. Od roku 2007 poprvé zažívá lepší časy. Neví ale, jak dlouho bude zvýšená poptávka trvat. 

Proto je opatrný s plány na rozšiřování produkce. Postavení nové moderní pily trvá dva roky a přijde na sto milionů dolarů. Připustil ale, že při současných cenových úrovních si jeho byznys vede velmi dobře. 

Celosvětový problém

Nabídka dřeva pro americký trh je také poměrně omezená. Asi třetina pochází z Kanady, zejména z oblasti Britské Kolumbie. Také zde se – stejně jako v Česku – v minulých letech rozšířil kůrovec, a proto není možné produkci výrazněji navýšit. Na řadě území v Americe je zase kvůli rozsáhlým požárům z minulých let omezeno kácení zdravých stromů. A ochranáři odmítají zvyšovat těžbu v lesích, které jsou na federální půdě. To platí hlavně pro Severozápad USA.

Na jihu Ameriky je naopak dřeva v lesích dost, chybějí ale kapacity na zpracování. Navíc se jedná spíše o dřevo borovicové než smrkové, jak je tomu v Kanadě. To má ve stavebnictví jiné použití, vysvětlil obchodník se dřevem Dean. 

Americká dřevařská horečka se přelévá i do dalších regionů světa, včetně Česka. Dá se očekávat, že cena dřeva, zejména palivového, půjde nahoru. Doba zlevňování palivového dříví je minulostí. I cena smrkového dřeva se začíná zvyšovat. Vliv na to má rovněž rozhodnutí Ruska, které chce od roku 2022 zakázat vývoz nezpracované kulatiny.