Američtí zbrojaři si polepšili. Covid je nesrazil

Stovka největších zbrojních firem, ve které dominují američtí producenti, si v loňském roce polepšila. Tržby jim rostly o pět procent na 551 miliard dolarů.

Američtí zbrojaři si polepšili. Covid je nesrazil
ilustrační foto | Shutterstock.com

Zbrojní průmysl se má i přes globální ekonomické problémy kvůli pandemii covidu dobře. Platí to zejména pro americké firmy. Z žebříčku stovky největších zbrojních společností světa, ve kterém dominují Američané (první pětka je čistě americká), vyplývá, že se jejich tržby meziročně (k říjnu roku 2020) zvýšily o pět procent na celkových 551 miliard dolarů. Navíc obrat v tomto sektoru roste už pátým rokem v řadě. 

„Obranný průmysl přišel na to, jak udržet lidi v práci. Firmy se přizpůsobily, udržovaly výrobní linky v chodu. A dokázaly, že velkou část výzkumu a vývoje lze provádět na dálku,“ okomentoval vývoj analytik think-tanku American Enterprise Institute Bill Greenwalt. Růst tržeb hodnotí jako jednoznačný úspěch pro celý sektor. Přitom polovina objemu tržeb připadá na desítku největších firem.

Největší společnosti v obranném a bezpečnostním průmyslu (Pořadí/Název firmy/Stát/ Tržby v mld. USD/Meziroční změna v procentech)

  1. Lockheed Martin USA 62,6   +11
  2. Raytheon Technologies USA 42,0 N/A
  3. Boeing USA 32,4 -6
  4. Northrop Grumman USA 31,4 +10
  5. General Dynamics USA 29,8 +1
  6.  Aviation Industry Corporation of China Čína 25,5 +2
  7. BAE Systems UK 23,5 +12
  8. China North Industries Group Corp. Limited Čína 15,2 +3
  9. L3Harris Technologies USA 14,9 +2
  10. China State Shipbuilding Corporation Limited Čína 13,4 +28

Zdroj: Defence News Top 100 for 2021

Svou roli v tom, že se vojenskému průmyslu daří, hraje geopolitické soupeření, zejména mezi Spojenými státy a Čínou. Ze srovnání největších firem vyplývá, že mu stále dominuje Západ, zdůraznil Daniel Goure z Lexingtonského institutu, jenž se zaměřuje na obrannou politiku.

Americká administrativa také klade důraz na spolupráci amerických firem se spojenci z NATO, což dokazuje vývoj nové třídy amerických fregat italskou firmou Fincantieri. 

Ruské firmy upadají

V padesátce největších společností figurují jen dvě ruské. Dvacátá Almaz-Antej, jež produkuje protiletadlové obranné systémy, si ale v tržbách pohoršila o tři miliardy dolarů, meziročně to znamená propad o 34 procent. Tržby firmy Tactical Missiles Corporation (KTVR), jež vyrábí rakety, si pohoršily o 16 procent.

Dále se ukazuje, že posilují čínské společnosti. V první stovce mají sedm výrobců a dohromady vykázaly tržby za 96 miliard dolarů, což je stejně jako všechny společnosti z členských zemí NATO kromě Američanů. Peking zvyšuje objem zakázek v sektoru vojenského námořnictva a leteckých sil, které používá pro zastrašení v oblasti ostrova Tchaj-wan, jehož nezávislost Peking neuznává. 

Řada leteckých firem, které vyrábějí i pro civilní sektor, se mohla spolehnout na pomoc státu a armádní zakázky, jako je tomu v případě americké firmy Boeing, jejíž tržby z obranného průmyslu tvoří 56 procent celkových tržeb. 

Dobré vztahy s Pentagonem

Bezpečnostní analytik investiční firmy Cowen Roman Schweizer potvrdil, že obranný sektor si loni vedl lépe než další průmyslové obory. Výborné výsledky vykázaly americké firmy Lockheed Martin a Northrop Grumman, jež mají jistotu zakázek amerického ministerstva obrany a podílejí se na modernizaci zbraní v oblastech protiraketové obrany, jaderných zbraní a vývoji hypersonických zbraní. 

Mezi nováčky v seznamu patří firma BWX Technologies, jež vyvíjí jaderné reaktory pro americké ponorky a letadlové lodě. Tento segment trhu se zdá být pro následující roky velmi perspektivní, odhadl Schweizer. 

Žebříček je sestavován na základě vyplnění dotazníků od samotných firem, proto se v něm nemusí objevovat například technologické společnosti, jako je Amazon a Microsoft, pokud nabízejí Pentagonu cloudové služby a software. Tyto firmy neodpověděly na dotaz, kolik z jejich tržeb pochází ze služeb pro obranný sektor. Jejich akcionáři i zaměstnanci nelibě nesou informace o tom, že se společnosti podílejí i na vojenských zakázkách, zdůraznil Goure.