Nešťastná debata zastiňuje to podstatné: americká vojenská základna v Česku by byla jasným vzkazem

Trvalá vojenská přítomnost americké armády na českém území – byť třeba jen o síle malé jednotky – by byla symbolickým vzkazem na Západ i vůči Putinovu Rusku: Jsme součástí NATO, západní demokracie a Moskvy se nebojíme.

Nešťastná debata zastiňuje to podstatné: americká vojenská základna v Česku by byla jasným vzkazem
ilustrační foto | Shutterstock.com

Veřejná debata, která se na toto téma otevřela, ale začala dost nešťastně. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) nejspíš i pod vlivem euforické atmosféry na stranickém kongresu vypustila do světa zprávu, že při své pracovní cestě do USA otevře právě i téma americké základny v Česku. 

Pak se rozpoutalo něco, o čem se říká, že „to začalo žít vlastním životem“. Ačkoli ještě ani nevíme, jestli Američané o něco takového vůbec stojí, jestli nemají třeba větší zájem o posílení vojenské přítomnosti v Pobaltí, ve veřejném prostoru už to začalo vřít.

Expremiér Andrej Babiš (ANO) okamžitě chytil příležitost za pačesy, najel na národoveckou notu, postavil se proti základně a mluví o celonárodním referendu. Tomio Okamura a hnutí Trikolóra přitopili pod antizákladnovým kotlem ještě víc, dokonce už vznikají i petice a organizují se demonstrace proti přítomnosti cizích armád na českém území.

Téma se nepochybně znovu otevře také při podzimních komunálních a senátních volbách.

I když slova Černochové zaskočila i pirátského předsedu Ivana Bartoše a vyjádření své ministryně záhy přibrzdil premiér Petr Fiala (ODS), v celém tom humbuku by se nemělo zapomenout na podstatu věci: o případné americké vojenské základně je potřeba vést seriózní a veřejnou debatu.