Amazon žere lidi a další optimistické zprávy

Pivo zdraží, vláda padne. Zlidovělá hláška Jaroslava Haška už dávno neplatí, zdražuje všechno, tak dojde i na pivo. Kvůli kombinaci pandemických lockdownů a ruskou válkou vyvolaného růstu cen plynu a elektřiny však mohou začít padat české pivovary. Nejvíc v ohrožení jsou ty malé, u nichž energie tvoří výrazně větší podíl z ceny piva. Za pandemie jsme hromadně jezdili „zachraňovat“ pivo; kdo z nás však bude ochoten zachraňovat něčí pivo třeba za stovku, když mu zároveň doma trojnásobně stouply náklady na topení? Jak to malé pivovary zvládnou a co by jim teď pomohlo, se dočtete v tématu tohoto čísla.

Vyšponovaným cenám energií se pochopitelně věnujeme i v dalších textech. Žádné jednoduché ani rychlé řešení situace není. Zdá se však, že o něco lépe se teď mají ti, kdo včas přeskočili na vlastní fotovoltaiku. Ostatní se to snaží urychleně dohnat a vypadá to na další, násobně větší solární boom. Jak to dopadlo posledně, si ještě pamatujeme a můžeme jenom doufat, že tentokrát nezůstane taková pachuť.

Teď dobrá zpráva. Náš penzijní systém se nezhroutí. Ale… Pokud bychom jeli jako dosud, přijde nevyhnutelně šok a část lidí, kteří do systému přispívají, mírně řečeno ostrouhá. Ve velkém rozhovoru přibližuje profesor Vojtěch Krebs, expert na důchodovou reformu z VŠE, co je třeba udělat, aby bylo na důchody, a co je vůbec podmínkou, aby k nějakým změnám došlo.

Amazon žere lidi. Zatím naštěstí jen obrazně, ale způsob a rychlost, jakou se v „globální samoobsluze“ střídají zaměstnanci, je alarmující. Brutální algoritmy, které hlídají výkonnost pracovníků zejména ve skladech a bez milosti je vyhazují, jsou jen jednou částí problému. Ještě větší je odliv lidí z vyšších pozic, kteří odcházejí sami, protože už to prostě nesnesou.

U amerických „big tech“ ještě zůstaňme. Potíže, byť jiného druhu, má Meta, ještě před rokem známá jako Facebook. Její zakladatel a šéf Mark Zuckerberg se rozhodl, že tentokrát si nenechá ujet vlak jako při nástupu chytrých telefonů a virtuální realitu prostě ovládne. Ostatně i proto se jeho firma jmenuje Meta (z Metaverse), byť rebrandování byl určitě i úhybný manévr v době, kdy byl Facebook pod palbou kritiky. Rok po přejmenování má ovšem Meta zhruba poloviční hodnotu, než mívala, a pokud by Zuckerbergova sázka na virtuální realitu neklap­la, může se brzy zařadit mezi bývalé veličiny.

Je to trochu paradox, protože v dnešní pesimistické době, kdy se člověku vkrádá do hlavy pocit, že „líp už prostě bylo“, nabízí šéf Mety vizi. Nemusí se vám nutně líbit, ale něco vymýšlí a zkouší, neohlíží se jenom zpátky.

Mírný optimismus teď zažívá i Británie, kde se premiérský orloj zastavil na Rishim Sunakovi. Jeho dosazení do čela Konzervativní strany a britské vlády je v mnoha směrech symbolicky průlomové, ale ještě důležitější je, že je to prokazatelně schopný a finančně gramotný politik. Tedy něco, co po letech blonďaté politiky Borise Johnsona a pár týdnech téhož v podání Liz Trussové země nutně potřebuje.

A tak bychom mohli pokračovat dál. Toto číslo Hrotu je opět plné zásadních témat, která stojí za to číst. Protože i když je to třeba teď těžké a důvodů k optimismu je málo, vždy se najde nějaké řešení. Protože bude líp.

Jestli by Babiš zasloužil jít za něco sedět, tak za to, jak tohle slovní spojení zničil.