Firmám jsme pomohli rychle a dostatečně, tvrdí Schillerová

Ministryně financí se zapíše do dějin nejvyššími schodky v historii Česka. Alena Schillerová je obhajuje – prý jen hasí požáry, které jsou následkem pandemie. A to rychle a efektivně, tvrdí.

Firmám jsme pomohli rychle a dostatečně, tvrdí Schillerová
Alena Schillerová | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Letošní schodek státního rozpočtu se vejde do 400 miliard korun, odhaduje ministryně financí Alena Schillerová. Příští rok ale hrozí deficit ještě větší: státní rozpočet počítá s 320 miliardami, další „zásek“ do veřejných financí udělá daňový balíček. Rozpočet kvůli němu přijde o dalších zhruba 100 miliard.

Schillerová schodky obhajuje: více než polovinu – přes 200 miliard – prý tvoří pomoc firmám, živnostníkům a dalším postiženým skupinám. A za zbytek mohou výpadky na straně příjmů. Přesto si podle ministryně česká ekonomika vede nad očekávání dobře.

„Byla jsem – při vší hrůze z toho, jak jsme na jaře stále prodlužovali nouzový stav a restriktivní opatření a zavřela se velká část průmyslu – překvapena, jak česká ekonomika dokázala po otevření akcelerovat. A že ten dopad byl jen 6,6 procenta. Vezměte si, že na konci června byl meziroční propad přes 11 procent a existovaly ještě drastičtější předpovědi,“ říká Schillerová v rozhovoru pro týdeník Hrot.

Podnikatelé a firmy kvůli pomoci vládu často kritizovali. Mimo jiné proto, že je prý příliš podezřívavá a příliš důsledně kontroluje příjemce, a to na úkor rychlosti pomoci. Alena Schillerová říká, že nakonec bylo pokusů o zneužití „její" části pomoci – kompenzačního bonusu pro OSVČ – minimální. A po počátečních zmatcích prý byla i rychlá, peníze měli podnikatelé na účtu dva nebo tři dny od podání žádosti.

Kolik případů pokusů o podvod finanční správa odhalila? Kolik podala na podnikatele trestních oznámení? A jak plánuje Alena Schillerová konsolidovat veřejné finance, aby Česko nepřišlo o dobré ratingy a nízké úroky u státních dluhopisů? Dočtete se v novém čísle týdeníku Hrot, které vychází v pondělí 14. prosince.