Aktore, zaplať

Řecká stavební firma získala v Česku státní zakázky za stovky milionů korun, dodavatelé ji ale chtějí kvůli neplacení faktur poslat do insolvence

Aktore, zaplať
ilustrační foto | Shutterstock.com

Řecká stavební společnost Aktor ATE má v Česku problémy. Firma získala od státu několik stavebních zakázek za stovky milionů korun a za část z nich již dostala i zaplaceno. Česká divize řecké firmy však neplatí některým svým dodavatelům. Vyplývá to z dokumentů, které má týdeník Hrot k dispozici. Odštěpný závod v České republice patří řecké Aktor ATE, která je největší dcerou řecké skupiny Ellaktor kotované na Aténské burze.

Dodavatelům již došla trpělivost a podali na společnost návrh na insolvenci. Aktor celou věc napadl u soudu, ten mu ale nevyhověl a soudní řízení, které může skončit insolvencí, běží dál. Dodavatelé chtějí po Aktoru proplacení faktur za desítky milionů korun. 

Nejvíce potíží je aktuálně na stavbě obchvatu Krnova za 950 milionů korun, kde Aktor působí v konsorciu se společností Silnice CZ. Například olomoucká společnost MS - stavby eviduje pohledávky za dvacet milionů korun. Firma tvrdí, že dokončila veškeré zadané práce a má na jejich proplacení nárok, místo toho ale dostala penalizační fakturu za 450 milionů korun. Včetně MS - staveb zde dodavatelské podniky chtějí po Řecích zhruba šedesát milionů korun.

Podobných problémů mají Řekové v Česku ale víc. Třeba při modernizaci trati Hrušovany u Brna - Židlochovic museli část závazků Aktoru převzít společnosti Subterra a OHL ŽS. U zakázky na zvýšení kapacity trati Nymburk – Mladá Boleslav za 1,3 miliardy korun zase muselo sdružení firem AŽD Praha, TSS Trade a Silnice Group v roce 2017 platit za Řeky pronájem mechanizace a odebrané kamenivo, bez čehož by nebylo možné stavbu dokončit.

V dokumentech zveřejněných v insolvenčním rejstříku Aktor tvrdí, že má na účtech, ze kterých lze platit jeho závazky v Česku, okamžitě k dispozici 300 milionů korun a hodnota majetku celého Aktoru ATE činí zhruba 25 miliard korun. I z těchto důvodů označil další pokračování insolvenčního řízení za nesmyslné. Soud ale rozhodl o jeho pokračování a vyzval Aktor k předložení soupisu jeho aktiv v Česku.

Týdeník hrot

  • Zdeněk Tůma: S bazukou se musí umět
  • Přežijí komunisté stovku?
Objednat nyní