Vybrané články
z týdeníku The Economist

Akta XY: Pravda není někde tam venku

Americká vláda přiznala, jak je to s UFO. Pentagon absolutně netuší, co jeho piloti viděli.

Akta XY: Pravda není někde tam venku
ilustrace Vojtěch Velický

Mezi lety 2004 a 2021 ohlásili američtí armádní piloti 144 neidentifikovaných létajících fenoménů (UAP), což je současný vládní termín pro známější UFO. Z jednoho se vyklubal velký splasklý balonek. Zbylé zůstaly záhadou. K takovým závěrům dospěla dlouho očekávaná zpráva, kterou úřad šéfa amerických zpravodajských služeb (ODNI) zveřejnil na konci června. Devítistránkové „předběžné vyhodnocení“ bylo výsledkem tlaku Kongresu. Loni v červnu totiž senátní zpravodajský výbor, jemuž tehdy předsedal floridský republikán Marco Rubio, požádal ministerstvo obrany, aby sestavilo speciální tým, který by sběr zpráv urychlil. V lednu potom tento tým dostal za úkol do šesti měsíců publikovat své závěry.

Hmotné objekty

Některé poznatky jsou skutečně pozoruhodné. Podle jednoho se v případě UAP „pravděpodobně jedná o hmotné objekty“ – nejde tedy o technické anomálie ani o výplody představivosti pilotů. Více než polovinu objektů totiž zaznamenalo několik senzorů, objevily se na radaru i v infračerveném spektru. Osmnáct zaznamenaných případů navíc mělo „neobvyklé letové charakteristiky“, jako že neznámé objekty letěly proti větru nebo prudce manévrovaly, i když zpráva varuje, že se mohlo jednat o přístrojovou chybu nebo klam.

Lovcům mimozemšťanů však zpráva nenabízí žádná tučná sousta. ODNI se domnívá, že pokud se případy podaří vyřešit, pravděpodobně budou spadat do jedné z pěti následujících kategorií: létající smetí (například amatérské drony), přirozené atmosférické fenomény (třeba krystalky ledu), utajované letecké programy, „zahraniční protivníci“ nebo „ostatní“ – to je asi nejblíž, co zpráva připouští možnost existence mimozemských těles.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit