Akeso a Medtronic budou spolupracovat na využití dat ve zdravotnictví

Akeso holding, jeden z předních soukromých poskytovatelů zdravotní péče v Česku, se ve spolupráci s lídrem na poli medicínských technologií, americkou společností Medtronic, dohodli na společném projektu zaměřeném na zlepšení procesů a lékařských postupů ve zdravotnických zařízeních holdingu. Výsledky své spolupráce v oblasti inovací chtějí nabízet i dalším subjektům.  

Akeso a Medtronic budou spolupracovat na využití dat ve zdravotnictví
Sotirios Zavalianis a Michal Vondraš | fotto Archiv

„Společnost, která je světovým lídrem v zavádění zdravotnických technologií a inovací, se stává naším partnerem pro nastavení efektivního řízení a zlepšení zdravotnické péče na základě dat. V této oblasti jsme udělali už řadu kroků a naše společnost díky tomu získala v řadě za sebou prestižní ocenění za management. Nyní se chceme posunout zase o kus dále,“ řekl Sotirios Zavalianis, předseda představenstva a majitel Akeso holding a. s., který mimo jiné vlastní a provozuje Nemocnici Hořovice, Rehabilitační nemocnici Beroun nebo Multiscan.  

„Vnímám Akeso jako klinicko-ekonomického partnera, který je unikátní nejen svou misí a vizí, ale hlavně kvalitou a ojedinělostí péče,“ říká Michal Vondraš, ředitel společnosti Medtronic pro Českou republiku. „Pro nás je to ta nejlepší aliance, kterou můžeme ve střední Evropě vytvořit,“ dodává. 

Data umožňují efektivně řídit nemocnici i vést lékařské výkony

Společně s firmou Medtronic bude Akeso analyzovat zdravotnická data z jednotlivých pracovišť a nastavovat podle nich nové procesy a postupy tak, aby bylo řízení nemocnic co nejlepší. Data jsou podle Zavalianise i Vondraše alfou a omegou kvalitního řízení nejen ve zdravotnictví. Těžit z nově nabytých zkušeností budou všichni – pacienti, kteří dostanou tu nejlepší možnou péči, ale i poskytovatelé zdravotnických služeb, kterým přinesou efektivitu a úspory. 

„Aktuálně takto spoluřídíme 127 nemocnic v celé Evropě. Nejedná se jen o soukromá zařízení, velký program v oblasti disease managementu (stanovení správného lékařského postupu) realizujeme také například ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady,“ popisuje Vondraš.

V rámci programu společnost Medtronic vyhodnocuje pacientská data ve třech oblastech – kardiovaskulární selhání, mozková mrtvice a akutní koronární syndrom – a navrhuje optimalizaci v léčbě i péči o pacienta. Program pak testuje na daném pracovišti a následně zavádí nejen v ČR, ale i v celé střední a východní Evropě. „Za první polovinu letošního roku jsme našim klientům přinesli obrovské úspory. Zvýšili jsme efektivitu, navrhli nové vybavení, a hlavně dodali týmům jistotu, že zvládnou i náročné výkony. Máme za sebou například světovou premiéru transkatetrálního zavedení chlopenní náhrady jen v lokální anestezii,“ uzavírá Vondraš.