Airbnb byznys skončí

Největší pražská realitka zahájila v koronakrizi expanzi za hranice metropole. Touha po vyšších ziscích za tím ale není, tvrdí majitel společnosti Maxima Reality Vladimír Zuzák.

Airbnb byznys skončí
Vladimír Zuzák | Tomáš Novák týdeník HROT

Český trh s nemovitostmi čeká podobný náraz jako při finanční krizi před deseti lety. Až vyprchají efekty vládní pomoci a firmy se začnou zbavovat nadbytečných zaměstnanců, „chudnutí“ lidí se v létě nebo nejpozději na podzim odrazí i na realitním trhu. Zlevnění bytů je podle Vladimíra Zuzáka nevyhnutelné. „Až se začne propouštět například v sektoru automotive, což je podle mě jen otázka času, projeví se to na realitním trhu v celém Česku,“ předpovídá majitel realitní kanceláře Maxima Reality. 

Když jsme psali o realitním trhu na začátku koronakrize, byl jste jedním z mála lidí z této branže, kdo mluvil o tom, že ceny nemovitostí klesnou, a ne málo. Nekazíte si tím byznys? Nebudou lidé čekat s koupí nemovitosti na nižší ceny, o kterých mluvíte?

Máte pravdu. Ale na druhé straně, proč bych měl říkat něco jiného, než co si myslím?

Co vás k očekávání poklesu cen bytů vede?

Vycházím ze zkušeností z minulých krizí. Jedna zásadnější krize přišla v roce 2001, kdy praskla internetová bublina, a pak v letech 2008 a 2009, kdy byla finanční krize. Když se podíváte na vývoj cen nemovitostí na sekundárním trhu, který je podstatně větší než trh s novými byty, v obou případech klesly ceny o 15 až 20 procent. V této krizi to bude podobné, cenový pokles přijde i v Česku.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit