Agrofert opět vydělává na výrobě biolihu

Lihovar, který z poloviny vlastní Babišův Agrofert, loni vykázal nejlepší výsledek za posledních pět let.

Agrofert opět vydělává na výrobě biolihu
ilustrační foto | Shutterstock.com

Podnik Ethanol Energy, zaměřený na výrobu biolihu přidávaného do benzinu, v loňském roce výrazně zlepšil své hospodaření. Čistý zisk dosáhl téměř 90 milionů korun, o rok dříve firma prodělala 105 milionů korun. Tržby skokově vzrostly na 1,26 miliardy korun. Výsledky však nejsou zcela srovnatelné, předloni ve firmě probíhala modernizace výroby. Vyplývá to z výsledků, které podnik nedávno vložil do Sbírky listin Obchodního rejstříku.

Jak vedení firmy Ethanol Energy uvedlo ve výroční zprávě, loňské výsledky vylepšila rostoucí cena biolihu na evropském trhu. Ta se v druhém pololetí loňského roku dostala na dlouhodobá maxima. Od dubna 2018 do března 2019 v podniku probíhala modernizace, která umožnila snížení energetické náročnosti výroby a snížení zápachu v okolí lihovaru. Podnik by tak konečně mohl začít vyrábět na plnou kapacitu: 58 tisíc tun bioetanolu za rok. V minulých letech vyráběl jen okolo 30 tisíc tun ročně.

Podniku tak může výrazně pomoct iniciativa, s níž přišel poslanec Pavel Pustějovský z hnutí ANO. Poslanec Babišova hnutí chce formou přílepku k zákonu o nouzových zásobách ropy prosadit zvýšení povinného podílu biolihu v benzinu ze 4,1 na 8,8 procenta. Zatímco tři největší výrobci v Česku mohou vyrábět až 215 tisíc tun bioetanolu ročně, loňská výroba dosáhla pouhých 93 tisíc tun. Výrobce včetně Ethanol Energy trápí nízká poptávka i rostoucí dovoz ze sousedních zemí.

Lihovar ve Vrdech u Čáslavi původně postavil byznysmen Otakar Moťka, v květnu 2011 jej koupil Agrofert ovládaný Andrejem Babišem. Ale již o rok později Agrofert polovinu akcií prodal slovenské firemní skupině Envien Group, zaměřené na výrobu biopaliv. Envien Group má více akcionářů, největší a nejznámější z nich je Ján Sabol.