Vybrané články
z týdeníku The Economist

Agenti 000. Proč čínští špioni nejsou tak zdatní, jak se tvrdí

Šikanovat disidenty by čínským tajným službám šlo, ale v jiných ohledech se mají ještě hodně co učit.

Agenti 000. Proč čínští špioni nejsou tak zdatní, jak se tvrdí
ilustrace | Vojtěch Velický, týdeník HROT

V posledních letech západní představitelé soustavně varovali před čínskými vyzvědači. Že jsou čím dál odvážnější a lepší. Čínští špioni jsou mimo jiné podezíráni, že se nabourali do e-mailové služby od Microsoftu, kradli západní obranná a obchodní tajemství, obtěžovali čínské disidenty v zahraničí a napíchli centrálu Africké unie (všechna obvinění Čína odmítá). Ale tváří v tvář nezpochybnitelným důkazům, že se Rusko chystá vtrhnout na Ukrajinu, čínští vyzvědači totálně pohořeli.

Mávejte vlajkou. Anebo radši ne

Bez ohledu na to, co Vladimir Putin řekl Si Ťin-pchingovi, když se 4. února setkali v Pekingu, Čína působila zcela nepřipraveně, když Rusko o tři týdny později zaútočilo na Ukrajinu. Svědčí o tom například naprostá absence plánů na evakuaci vlastních občanů odtamtud. Čínské velvyslanectví jim nejprve radilo, aby nevycházeli z domu, nebo aby připevnili čínskou vlajku na „viditelné místo ve svém autě“.

Jestli si při tom čínští úředníci vzpomněli na nacionalistický film Vlčí bojovník 2, v němž hlavní hrdina projde přes frontovou linii afrického konfliktu díky tomu, že kolem sebe mává čínskou vlajkou, museli být zklamáni. Papouškování ruské propagandy dvakrát nezvýšilo popularitu Číňanů na Ukrajině. Dva dny poté ambasáda svou radu odvolala a naopak své občany varovala: „Neprozrazujte svou totožnost a nevystavujte identifikující symboly.“

Na půdě Organizace spojených národů čínští diplomaté lavírovali, protože jejich vláda nedokázala zformulovat koherentní postoj. Čínu překvapil i ukrajinský odpor a západní podpora Ukrajině. Řadu dní po začátku invaze se čínští představitelé vyptávali svých zahraničních kolegů, jaká je situace na bojišti. Jeden zahraniční diplomat v Pekingu vzpomínal, jak se mu ještě před válkou několik Číňanů přiznalo, že se příliš neorientují v situaci ve střední a východní Evropě, ale naštěstí mají Rusy, kteří jim všechno vysvětlí.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit