Vybrané články
z týdeníku The Economist

Agent 00000111

Špioni vkládají velké naděje do strojového učení a umělé inteligence. Není to poprvé.

Agent 00000111
ilustrační foto | Profimedia.cz

V používání umělé inteligence (AI) nejsou výzvědné služby žádnými nováčky. Za studené války zkoušely americký NSA a britský GCHQ s její pomocí přepisovat a překládat ohromné množství sovětských telefonních hovorů, které začaly shromažďovat v 60. a 70. letech.

Tenkrát však byla tato technologie ještě v plenkách. Jeden bývalý evropský zpravodajec nedávno připustil, že jeho služba nepoužívala automatické přepisy a překlady ještě ani po roce 2000 v Afghánistánu a musela se spoléhat na místní tlumočníky. Dnes by na tom mohli být vyzvědači lépe. Ze stejných důvodů, díky nimž je umělá inteligence v posledních letech čím dál tím atraktivnější pro byznys – víc dat, lepší algoritmy i mnohem větší výpočetní kapacita –, s ní mají velké plány i zpravodajské služby.

Na konci února publikoval GCHQ analýzu, která zkoumala, jak by AI mohla změnit jeho práci. „Strojová asistence při ověřování faktů“ může pomoct při rozpoznávání falšovaných snímků, ověřování dezinformací v důvěryhodných zdrojích a vyhledávání botů na sociálních sítích, které je šíří. AI může bránit kybernetickým útokům „analyzováním vzorců aktivit na sítích a v přístrojích“ a také pomáhat při boji s organizovaným zločinem rozpoznáváním podezřelých řetězců finančních transakcí.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit