Afrika je stále víc závislá na Číně. Také kvůli pandemii

Vzájemný obchod mezi africkými zeměmi a Čínou loni vzrostl o 35 procent na nový rekord. Bilance je ale nevyvážená.

Afrika je stále víc závislá na Číně. Také kvůli pandemii
ilustrační foto | Profimedia.cz

Hodnota vzájemného obchodu mezi Čínou a africkými zeměmi loni činila 254 miliard dolarů, vyplývá z údajů zveřejněných čínskou celní agenturou. Vystoupila tak na nové maximum, když meziročně výrazně stoupla o 35 procent. Čína tak ještě více upevnila pozici nejsilnějšího obchodního partnera afrických států.

Vzájemná bilance je ale značně nevyvážená, Afrika zůstává ve výrazném deficitu. Zatímco Čína vyváží do afrických zemí zboží v hodnotě téměř 150 miliard dolarů, opačným směrem putuje zboží v hodnotě těsně přesahující 100 miliard. Přesto se i import do asijské velmoci postupně zvětšuje, například z Libye meziročně o více než 400 procent, z Toga, Sierry Leone či Madagaskaru se zdvojnásobil.

Ještě více zmírnit deficit se snaží další země. Například Rwanda a Etiopie se pomocí nových marketingových strategií pokoušejí nalákat čínské spotřebitele na poli e-commerce. Keňa vytvořila vlastní online platformu na prodej zemědělského zboží, kterou cílí také na Čínu.

Hodnota obchodu s Čínou
Region Hodnota obchodu (v bilionech dolarů) % z celosvětového obchodu  Čínou
Asie 3,06 46,9
Evropa 1,18 18,1
Severní Amerika 0,84 12,9
Latinská Amerika a Karibik 0,45 6,9
Oceánie 0,27 4,14
Afrika 0,25 3,83
Perský záliv 0,24 3,68
Austrálie 0,23 3,53

Zdroj dat: Čínská celní agentura

Pandemie měla sice na světový mezinárodní obchod spíše negativní dopady, hlavně kvůli narušení dodavatelských řetězců, export z Číny do Afriky ale naopak ještě posílil. Právě „díky“ covidu-19. V afrických zemích byla totiž obrovská poptávka po základních zdravotních pomůckách, v čemž hraje Čína ve světě prim. „Pandemie sice celosvětově narušila obchod a ekonomickou aktivitu, ale neutlumila poptávku po nezbytném zboží, jako jsou léky,“ řekla webu Quartz Zainab Usmanová, ředitelka programu pro Afriku v neziskové organizaci Carnegie Endowment for International Peace se sídlem ve Washingtonu.

Podle Usmanové by k dalšímu snížení deficitu pomohla větší aktivita afrických lídrů, kteří by se měli zasadit o zlepšení podmínek afrických podniků, zejména v oblasti infrastruktury. Na druhé straně by podle ní prospělo, kdyby Čína uvolnila svá přísná pravidla pro zahraniční subjekty.

Jednoznačně největším africkým exportérem do Číny je Jihoafrická republika, která tam loni vyvezla zboží za 33 miliard dolarů, což představuje třetinu celkového afrického exportu do asijské velmoci. Dvacet procent pak připadá na Angolu, jedenáct na Demokratickou republiku Kongo.

Zatímco Čína je pro africké země největším obchodním partnerem, opačným směrem to ani zdaleka neplatí. Mezinárodní obchod s Afrikou činí jen necelá čtyři procenta z celkového objemu čínských obchodních aktivit. Téměř polovina připadá logicky na obchodování s ostatními asijskými zeměmi, necelá pětina na Evropu.