Vybrané články
z týdeníku The Economist

Afghánské fiasko. USA nechávají zemi napospas Tálibánu

Nejdelší americká válka končí drtivou porážkou. Američané nechávají Afghánistán v katastrofálním stavu napospas Tálibánu.

Afghánské fiasko. USA nechávají zemi napospas Tálibánu
ilustrační foto | Profimedia.cz

„Chci se bavit o veselých věcech!“ protestoval Joe Biden zkraje července, když se ho novináři ptali na blížící se stažení posledních amerických jednotek z Afghánistánu, které mělo proběhnout v následujících týdnech. Není divu, že chtěl změnit téma: Američané bojovali v Afghánistánu dvacet let. Válka je vyšla na více než dva biliony dolarů. Připravila o život jak jejich vlastní lidi, tak desítky tisíc Afghánců – vojáků i civilistů. Žalostné americké dobrodružství končí, aniž by čehokoli dosáhlo.

Ano, al-Káida, která tím, že útoky z 11. září plánovala ze základen na afghánském území, válku vyvolala, už nemá v zemi výraznou moc, přesto nebyla úplně zlikvidována. A to je zhruba tak všechno. Další protiamerické teroristické skupiny, včetně odnoží Islámského státu, v Afghánistánu dál působí. Tálibánští fanatici, kteří ukrývali Usámu bin Ládina a které Američané po 11. září odstavili od moci, zaznamenali děsivý comeback. Kompletně ovládají polovinu země a reálně hrozí, že získají i zbytek. Demokratická prozápadní vláda živená americkou krví a penězi je zkorumpovaná, všeobecně očerňovaná a připravená kdykoli ustoupit.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit