Aerolinky mohou při návratu chtít testy i po očkovaných Češích

Dopravce Jet2 vyžadoval negativní test na covid při nástupu do letadla i po očkovaném Čechovi. Povinnost přitom platí jen pro cizince.

Aerolinky mohou při návratu chtít testy i po očkovaných Češích
ilustrační foto | Shutterstock.com

Nové české vládě se před Vánocemi povedl kiks v nejlepším babišovsko-vojtěchovském stylu. Ministerstvo zdravotnictví nejdříve oznámilo, že při cestě do Česka budou všichni potřebovat PCR test, a to včetně plně očkovaných. Následně to resort označil za nedorozumění. Povinnost testu tak nakonec platí jen pro cizince, nikoli pro české občany. Výjimku mají pouze zahraniční cestovatelé naočkovaní třetí, posilující dávkou. 

V praxi je však všechno jinak a testu se nevyhnou ani Češi. Přesvědčil se o tom Jan Musil, který trávil Vánoce u příbuzných ve Velké Británii. Do Prahy se vracel se společností Jet2 z britského Manchesteru. Coby český občan s dokončeným očkováním s testem nepočítal, na letišti ho však personál letecké společnosti odmítl pustit do letadla. 

Na palubu se dostal až poté, co si přímo na letišti zaplatil 35 liber za antigenní test. „Antigen jim stačil, i když je pravda, že slečna za přepážkou na check-inu tvrdila, že potřebuji PCR,“ popisuje svou zkušenost a rozpory v komunikaci personálu. U příbuzných, se kterými cestoval a kteří byli naočkováni třetí dávkou, aerolinka na testu netrvala. 

Od vypuknutí pandemie a zavedení nejrůznějších cestovatelských restrikcí platí, že pravidla aerolinek jsou často přísnější než podmínky ke vstupu do cílové destinace. Při cestě letadlem se tedy vyplatí sledovat nejen podmínky dané země, ale i dopravce. V případě Jana Musila však ani to nepomohlo. Ten si ověřil jak příjezdové podmínky Česka, tak informace na stránkách britské vlády, stejně tak dopravce. Změna pravidel však byla natolik čerstvá, že ji Jet2 neměl uvedenou na stránce ani den poté, co cestující přistál v Česku.  

Je zároveň možné, že může jít jen o nepochopení českých pravidel ze strany aerolinky. Třeba Ryanair v létě odmítl pustit dvě desítky cestujících na palubu letu z Prahy do Göteborgu. Neuznal jim potvrzení o očkování a vyžadoval navrch test, který však v případně naočkovaných nebyl podmínkou vstupu do Švédska. Aerolinka následně uznala chybu a cestujícím se omluvila.