Prodej Aera bude hotov v létě, věří v Pentě

Rok poté, co skupina Penta oznámila prodej Aera Vodochody, nepřehledný proces nabírá nový vítr. Po změně obsazení u maďarského kupce má být hotovo do začátku léta.

Prodej Aera bude hotov v létě, věří v Pentě
L-39NG je moderní cvičný podzvukový letoun, nástupce legendárního albatrosu, který má tradiční fabrice z Odoleny Vody zajistit budoucnost. První letouny chce koupit Vietnam, Senegal, Česko a Maďarsko. | Tomáš Novák týdeník HROT

Je to zhruba rok, co investiční skupina Penta Investments oznámila prodej tradičního českého výrobce letadel Aero Vodochody maďarsko-českému konsorciu lobbisty Andráse Tombora a tuzemského Omnipolu. Avšak věci nešly zdaleka tak hladce, jak se ještě loni v létě zdálo. Kupcům se dlouho nedařilo zajistit financování tohoto složitého a politicky citlivého obchodu.  

Situace je nadále značně nepřehledná, přesto se zdá, že události nabírají v posledních týdnech nový spád. Jedním z náznaků může být nedávná návštěva zástupců Maďarské rozvojové banky. O týden později zase v Budapešti jednali šéfové Penty. Zástupci skupiny sice stále hovoří v náznacích, přesto ve svých vyjádřeních přidali na optimismu. 

„Události posledních dní jen dokládají, že se prodej konečně dostal do závěrečné fáze. Návštěva maďarského partnera v Aeru dopadla podle očekávání, jedny z posledních detailů se podařilo vyřešit Pentě v pondělí v Budapešti. Closing předpokládáme do začátku léta,“ uvedl na otázky Hrotu mluvčí skupiny Ivo Mravinac.

O jaké detaily šlo a co přesně bylo důvodem několikaměsíčních průtahů, ale podrobněji ani on komentovat nechtěl. Sdílnější nebyl ani v otázce na nedávnou maďarskou návštěvu. Kdo přesně se prohlídky firmy i demonstrace letových schopností nového L-39NG účastnil, tak není jasné. 

Podle informací Hrotu se nicméně případ po měsících stagnace dal znovu do pohybu a klíčové pro to byly dílčí změny v obsazení složité transakce. Aktuálně si maďarská strana opakuje některé části due diligence a ověřuje poslední hospodářská data. A místo Tombora se na scéně objevili jiní, dost možná mocnější hráči.

Článek o peripetiích kolem prodeje tradičního výrobce Aero Vodochody a aktuálním dění čtěte v novém vydání týdeníku Hrot, které vychází 3. května.