Adidas zrušil Ye

Adidas ukončil reklamní spolupráci s americkým profesionálním provokatérem, jenž se proslavil jako Kanye West a dnes si říká pouze Ye (a i to je zbytečně dlouhé, ptáte-li se)

Adidas zrušil Ye
Kanye West | Profimedia.cz

Německý výrobce sportovního oblečení tak přijde o odhadovaných 250 milionů eur ročního příjmu, jenž mu plyne z prodeje obuvi, kterou Ye (45) navrhl. Kontrakt dosud trval šest let a obě strany z něho profitovaly podobně.

Německá firma se rozhodla ukončit spolupráci poté, co Ye způsobil poprask, když přes Twitter oznámil: „Teď jsem ospalý, ale až se probudím, půjdu ‚death con 3‘ na ŽIDY.“ Svět to považuje za projev antisemitismu – pro jistotu, protože výraz „death con 3“ nemá v ang­ličtině žádný význam. Mírně se podobá výrazu „defcon 3“, což ve vojenské terminologii označuje stav „vyšší než běžné připravenosti k použití síly“.

Ye se nařčení z antisemitismu bránil tvrzením, že „nemůžu být antisemita, protože jsem černoch a černoši jsou taky Židi“. Yeova bývalá manželka, celebrita bez portfeje Kim Kardashianová, v reakci na skandál uvedla, že „stojí při židovské komunitě“. Do poloviny minulého týdne nebylo jisté, jak se proti tomu židovská komunita hodlá bránit. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit