Absurdnější, než jsme doufali

Také máte pocit, že lidé, kteří rozhodují o naší nesvobodě v pandemii, žijí už více než rok zalezlí někde pod omítkou a vylézají jen na tiskovky, aby oznámili nová scestná opatření, a zase zmizejí zpět do izolace od reálného světa?

Ministr Havlíček minulý týden v rámci otevírání restauračních zahrádek rozhodl, že zakáže veřejné wi-fi v restauracích, aby se mládež nezdržovala v putyce. Těžko říct jen tak z hlavy. Ale autor se na horkém počátku minulého týdne zastavil u jedné restaurace v centru Prahy. Hrozny lidí s kelímky a hospodský se chlubí rekordem. Padesátilitrový sud piva vyčepovaný přes okénko za 33 minut je skutečně úctyhodný výkon. Čtyři sta litrů prodaných za den je na zavřenou hospodu docela dost. Po wifi ně se nesháněl nikdo. Stejně v této hospodě nikdy pořádně nefunguje, ani když je normálně otevřeno. A Havlíček zjevně netuší. A lidé si rozvolnili sami.

Jakým právem?

Potvrzení o testu u holiče? Ani nesmělý dotaz ta kadeřnice nezkusila a v dobré náladě a respirátoru střihala zákazníky jednoho za druhým. Ti byli bez respirátoru. S ním to jde blbě. To je život.

Že budou testy a očkování od pondělka požadovat hospodští? Jakým právem a podle jakého zákona mají mít přístup k důvěrným informacím o zdravotním stavu číšníci či výčepní? Mají to namátkově kontrolovat policisté? Kde přišli k pravomoci nahlížet do zdravotní dokumentace lidí, kteří nejsou předmětem vyšetřování nějakého trestného činu? To, že se podobné nařízení líbí testovacím mafiím, opravdu nezakládá jeho zákonnost.

Každý se stará o sebe

Zoufalou snahu politiků a „odborníků“ předstírat, že mají čínskou chřipku pod kontrolou, veřejnost z velké části ignoruje už dávno. Spousta nyní povolovaných služeb pouze legalizuje svůj dosud utajený provoz, což neznamená, že by lidé covid podceňovali nebo popírali. Jen vědí, co dělají. Mnozí jsou vybavení protilátkami po prodělané nemoci, často aniž by absolvovali jediný test. Jiní jsou očkovaní, další vědí, že se jen tak nenakazí, a ti, co se stále bojí, prostě nikam nechodí. Tato starost o vlastní osobu prostě funguje, na rozdíl od tvrdých zákazů, jichž jsme si užili jako málokdo na světě a vyneslo nám to akorát rekordy v úmrtnosti.

A absurdistánu se ještě dlouho nezbavíme. Děti, jejichž zdraví je potvrzováno PCR testy, budou dál na výuce rotovat, nejspíše do Vánoc. A už brzy si užijeme debatu o otevírání hotelů a penzionů na prázdniny.

Samozřejmě s omezením obsazenosti na čtvrtinu, maximálně polovinu pokojů. Zřejmě kvůli nové mutaci, která prochází zdí. Teda jenom hotelovou. V panelácích ty lidi necháme bydlet dál. Zatím.

Článek vyšel v tištěném vydání týdeníku Hrot.

Týdeník hrot

  • Jak se lepí díra po covidu
  • Judista mezi jurtami
Objednat nyní