Abonentka na hory. Regulace turistů se odkládá

Na Sněžku se bude dál stát fronta. Pokusy o regulaci turismu zatím neprošly

Abonentka na hory. Regulace turistů se odkládá
Už loni v létě se pod vrcholem Sněžky v Krkonoších tvořily dlouhé fronty a vznikala zácpa, kdykoliv se někdo na chvíli zastavil. | Profimedia.cz

Záběry ze Sněžky obležené turisty se loni staly jedním ze symbolů letní koronavirové dovolené. Češi nemohli k moři, tak se ve velkém vydali do Krkonoš. Na nejvyšší české hoře byla chvilkami hlava na hlavě. Správa tamního národního parku dokonce musela natáhnout ochranné sítě, aby bránila neukázněným výletníkům chodit na nejcennější chráněná místa.

Podobné to bylo i v jiných částech nejvyššího českého pohoří. Krkonoše patří mezi turisticky nejzatíženější národní parky v Evropě, turistů neustále přibývá a loni ten trend ještě posílila pandemie. Každoročně sem zavítá několik milionů lidí.

Podle národního parku už nelze hovořit o turismu, ale o „overturismu“, tedy o fenoménu, který trápí všechna populární místa ve světě – turismus se pro ně stává nebezpečnou zátěží, která může mít pro cenná území fatální následky. Proto také loni v létě ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) prohlásil, že je zapotřebí vstup do nejvyhledávanějších oblastí české přírody omezit – a to nejpozději od letošní letní sezony. „Máme shodu s národními parky, že to vyzkoušíme. Lídrem bude Krkonošský národní park,“ řekl Brabec, podle něhož není únosné, aby se při výletu na Sněžku postupovalo v dlouhé frontě, která se okamžitě změní v zácpu, kdykoliv se někdo na chvíli zastaví.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit