A Time for Choosing

Evropa musí pochopit, že politika appeasementu nenabízí volbu mezi válkou a mírem, ale mezi bojem a kapitulací

A Time for Choosing
Neschopnost Evropy sjednotit se v tvrdé pozici vůči ruskému vydírání ukazuje smutný fakt, že varování Ronalda Reagana do Evropy ani po šedesáti letech nedorazilo. | Shutterstock.com

Ve světle událostí posledních týdnů se opět ukazuje aktuálnost nadčasového projevu pozdějšího amerického prezidenta Ronalda Reagana z roku 1964, který se do dějin zapsal pod názvem „A Time for Choosing“. Reagan v něm mimo jiné říká, že jakkoli není sporu o tom, že mír je vždy lepší volbou než válka, každá akce nese určité riziko a poučení z historie ukazuje, že to největší s sebou nese politika appeasementu, která v konečném důsledku nenabízí volbu mezi válkou a mírem, ale mezi bojem a kapitulací.

Dnes, o více než šedesát let později, to vypadá, že jeho slova ještě nedoputovala za Atlantik. Neschopnost Evropy sjednotit se v tvrdé pozici vůči ruskému vydírání Západu hrozbou invaze na Ukrajinu a postupné vyklízení pozic v Sahelu opět ukazují smutný fakt, že zkušenost je nepřenositelná.

Po rozhodnutí o vpádu na Ukrajinu může Vladimir Putin již nyní slavit dílčí vítězství nad státy kontinentální Evropy, potažmo nad Evropskou unií. Ta se totiž i po zkušenosti s praktickými nástroji ruské zahraniční politiky uplatněnými v Salisbury a ve Vrběticích opět plaví na vlně appeasementu a v posledních týdnech už podruhé ukazuje nebývalý nedostatek vůle postavit se za své bezpečnostní zájmy, a to jak na východ, tak na jih od svých hranic.

V prvním případě se v otázce Ukrajiny nedokázala sjednotit a dát Rusku pomyslný nůž na krk. V tom druhém se hodlá podle posledních informací stáhnout ze Sahelu – kvůli ruské přítomnosti. Pokud někdo tyto události nečte jako bianco šek vystavený ruským rejdům po Evropě, je větším optimistou než autor tohoto textu. Kolik nakonec zaplatíme, sice ještě není známo, ale jedno je jisté – zaplatíme.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit