Vybrané články
z týdeníku The Economist

A papíry máš?

Pandemie zvýšila globální poptávku po digitálních občankách. Může to fungovat.

A papíry máš?
ilustrační foto | Shutterstock.com

Pandemie má jen hrstku světlých stránek. Jednou z nich je oproti očekávání podstatně hladší přesun obrovského množství lidských aktivit do virtuálního prostoru. Firmy nechávají už půl roku své bílé límečky pracovat z domova. Lidé se účastní detašovaných hodin jógy. Britové se dostavují digitálně k soudu a Newyorčané přes internet dokonce uzavírají sňatky. Během migrace do virtuálního světa však řada lidí zjišťuje, že nemají ten správný typ dokumentů, kterými by prokázali svou identitu. Obchodníci pro zběžné potvrzení toho, že lidé jsou tím, kým tvrdí, využívají kreditní karty. Vlády tohle udělat nemůžou. Nesměňují totiž zboží za peníze, místo toho peníze rozdělují a vydávají příkazy, tudíž potřebují o svých „zákaznících“ vědět víc než, řekněme, supermarket. 

V zemích, které nedisponují zabezpečenými digitálními občanskými průkazy, uzavření kamenných úřadů a přesun veřejných služeb do online světa vyvolalo pořádný zmatek. Rozvody a adopce narazily na virtuální zeď. Italský systém rozdělování mimořádných dávek se zhroutil a následně požadoval dokumenty, které žadatelé nemohli obdržet, neboť úřady byly zavřené. V Americe vyplatil stát Washington 650 milionů dolarů podpor v nezaměstnanosti podvodníkům, kteří o ně zažádali pod kradenými identitami.

Žádné fronty

Podobné zmatky si ušetřilo malé pobaltské Estonsko, kde má každý občan elektronickou identitu. Nejde jen o občanku; díky e-identitě jsou propojené záznamy všech Estonců. Takže když chtěla vláda poslat zaměstnance na nucenou dovolenou, věděla, kde pracují a jak jim zaplatit. V Estonsku si nikdo nemusel stoupnout do fronty, aby se mohl dožadovat dávek, jako tomu bylo jinde na světě.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit