Vybrané články
z týdeníku The Economist

A Duda hrál

Polského prezidenta čeká tuhý boj o obhajobu křesla. A už si našel i příhodného nepřítele: homosexuály

A Duda hrál
ilustrace Vojtěch Velický

Poláci se 28. června vypraví k urnám, aby zvolili nového prezidenta. Ten sice zastává především ceremoniální pozici, má však zásadní moc vetovat zákony. Volby budou nejnovější soutěží popularity mezi vládnoucí populistickou stranou Právo a spravedlnost (PiS) a pravicovou Občanskou platformou, která byla u moci mezi lety 2007 a 2015. PiS v loňských parlamentních volbách hodně ztratila a zdá se, že souboj se rozhodne až ve druhém kole 12. července. 

Dva kandidáti, kteří se postarají o to, že se nedočkáme žádného velkého překvapení, jsou PiS podporovaný úřadující prezident Andrzej Duda a varšavský starosta Rafał Trzaskowski, který se do boje přihlásil na poslední chvíli. Pokud liberální, proevropský Trzaskowski porazí Dudu, uvítají to jeho stoupenci dozajista jako začátek konce vlády PiS.

Generační posun

Polsko letos vyhlásilo volby už podruhé. Původně se měly konat v květnu, kvůli koronavirové krizi však byly zrušeny. Proti Dudovi stojí pětice výhradně mužských protikandidátů, na škále od střední levice po extrémně pravicový nacionalismus. Stejně jako Duda ani ostatní kandidáti nemají politické vazby na minulost před rokem 1989. Jsme tudíž svědky generačního posunu poté, co polské politice dlouho dominovaly osobnosti, které formoval boj proti komunismu.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot.

Staňte se jedním z nich, nebo článek odemkněte zakoupením celého vydání.

od 184 Kč za měsíc

Předplatit

Máte předplatné?

Přihlásit