ETF a bitcoin ženou kryptoměnový trh vzhůru. Objem pět bilionů dolarů není nereálný, tvrdí šéf Ripple

Trh s kryptoměnami by se letos mohl podle Brada Garlinghouse, generálního ředitele společnosti Ripple, téměř zdvojnásobit a dosáhnout hodnoty pěti bilionů dolarů (zhruba 117 bilionů korun).

ETF a bitcoin ženou kryptoměnový trh vzhůru. Objem pět bilionů dolarů není nereálný, tvrdí šéf Ripple
Bitcoin | foto: Shutterstock.com

Schválení fondů ETF (Exchange Traded Funds) pro bitcoin v USA bylo dlouho očekávaným milníkem, který otevírá dveře širšímu publiku investorů. Spot ETF umožňují investorům nepřímé držení kryptoměn prostřednictvím tradičních tržních účtů, což zjednodušuje proces investování a zvyšuje důvěryhodnost kryptoměn v očích investorů. To by mohlo přilákat značné množství kapitálu a podpořit růst trhu.

Dalším faktorem, který by mohl ovlivnit cenu bitcoinu, je blížící se halving. Halving je periodická událost, ke které dochází přibližně každé čtyři roky, kdy se odměna za vytěžení nového bitcoinu sníží na polovinu. Tento mechanismus omezuje nabídku nových bitcoinů, což by podle některých analytiků mohlo v dlouhodobém horizontu vést k růstu ceny vzhledem k omezené nabídce při potenciálně rostoucí poptávce.

Institucionální investice jako klíčový motor

Predikce Brada Garlinghousea se opírá o jeho víru v sílu institucionálních investorů. Vstup těchto investorů, jako jsou hedgeové fondy, penzijní společnosti a velké banky, na trh s kryptoměnami je považován za zásadní faktor pro jeho další rozvoj a stabilitu. Institucionální investoři mají obvykle větší finanční prostředky a delší investiční horizonty než retailoví investoři. Jejich účast může trhu s kryptoměnami dodat mnohem potřebnou likviditu a snížit jeho pověstnou volatilitu. To by mohlo přilákat další investory a vytvořit takzvaný „efekt sněhové koule“.

Ne všechny prognózy jsou tak optimistické

Ačkoli predikce Brada Garlinghousea vzbuzuje optimismus, někteří analytici zůstávají skeptičtí. Jednou z hlavních obav je stále vysoká míra spekulace na trhu s kryptoměnami, což může vést k prudkým výkyvům cen. Jiní analytici poukazují na nejisté regulační prostředí kolem kryptoměn. Absence jasných pravidel může odradit investory a bránit širšímu institucionálnímu přijetí.

Budoucnost kryptoměn zůstává nejistá

Ať už se naplní předpověď Brada Garlinghousea nebo ne, jeho pohled nabízí zajímavou perspektivu na budoucnost kryptoměn. Rostoucí zájem institucí, schvalování ETF a potenciální dopady halvingu Bitcoinu jsou faktory, které je třeba sledovat. Jedno je ale jisté: trh s kryptoměnami se neustále vyvíjí a jeho budoucnost zůstává vzrušující, ale i nejistá. Jen čas ukáže, zda se kryptoměny stanou běžnou součástí globálního finančního systému, nebo zda zůstanou okrajovou oblastí s vysokým rizikem.